A Partizán videójából kiderül, miért bukhatunk el rengeteg EU-s pénzt Orbánék miatt, és hogy a felcsúti miniszterelnök miért nem akarja érteni mi is az a jogállamiság.
"Olyan országban akarunk élni, ahol a törvény nem csak a kólát védi" - hirdette a Fidesz 31 évvel ezelőtt. Mára azonban megváltozott az álláspontjuk. Gulyás Márton a Partizán videójában szemlélteti, hogyan bontották le Orbánék a jogállamiságot Magyarországon és hogy ennek milyen következményei lehetnek.
A jogállamiság azért fontos, hogy senki ne önkényeskedhessen, hogy a hatalommal bíró személyek is egyenlőek legyenek a szegényekkel a törvény színe előtt. Senkinek ne legyen korlátlan hatalma, senki ne uralkodhasson másokon.
A Fidesz is ilyen jogállamiságot akart még a rendszerváltáskor - emlékeztet a Partizán. De az elmúlt 10 évben azért nem ezt láthattuk tőlük.
A jogállamiságnak nincsen definiálható fogalma - mondta nemrég Varga Judit, igazságügyi miniszter a Tranzit műsorában. Azt mondja sokan támadják emiatt, de ő akkor is kiáll vélt igaza mellett.
A jogállamiság nálunk becsületbeli ügy
Egy jogállamban a választások szabadok, a hatalmi ágak egymástól függetlenül működnek, a sajtó szabad, a kormány végrehajtó hatalmát független intézmények ellenőrzik, küzdenek a korrupció ellen. Vajon nálunk is így van ez?
2019. október 1-jén Orbán arról beszélt, hogy aki megkérdőjelezi a jogállamiságot, az a becsületünket sérti meg, és ezt ő nem ajánlja senkinek.
Magyarországon 10 éve romlik a jogállamiság, ezért beszél mellé Varga Judit és Orbán is, ezért próbálják elbagatelizálni a dolgot - véli Gulyás Márton. Csakhogy az Unióban ezt máshogy látják.
Orbánék kézzel lábbal tiltakoznak ez ellen. De vajon, ha nálunk minden rendben van, akkor miért nem fogadjuk el ezt a feltételt? Erre a kérdésre Orbán mindig Soros Györgyöt emlegeti. De elhiszi ezt még valaki?
A Sargentini jelentés NEM igazolta Orbánékat, sőt... Többek között azt állapították meg, hogy a sajtószabadság nem érvényesül kellőképpen Magyarországon, a bírók nem függetlenek, a bírók kinevezése is megkérdőjelezhető, baj van a bírósági elosztási renddel is. A jelentés szerint a bírók nem mernek ki állni álláspontjuk miatt, fentről döntik el ki melyik ügyet vizsgálja. Ugyanez a helyzet az ügyészségeken is. A korrupciót is emlegetik a Sargentini jelentésben pl. a Tiborcz-féle, Elios üggyel kapcsolatban.