A Statisztikai Hivatal jelentésében szereplő számok hajszálpontosan megegyeztek a kormányközeli Makronóm Intézet napokkal korábbi közleményében szereplőekkel. A KSH volt elnöke, a jelenleg a Párbeszéd országgyűlési frakciójában ülő Mellár Tamás feljelentést tett bennfentes kereskedelem, bennfentes információ jogosulatlan közzététele, valamint hivatali visszaélés bűncselekményének gyanúja miatt.
A hét elején az EzaLényeg is beszámolt arról, hogy a KSH adatai szerint az orbáni árstop-inflációnak köszönhetően az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,3 százalékkal csökkent a forgalom az egy évvel korábbihoz képest.
Szegényes volt a karácsonyi vacsora: jóval kevesebb élelmiszert vettünk decemberben, mint egy évvel korábban
Az orbáni árstop-inflációnak köszönhetően az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,3 százalékkal csökkent a forgalom az egy évvel korábbihoz képest a KSH adatai szerint.
A Portfolio hívta fel a figyelmet arra, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai napokkal a megjelenés előtt kiszivárogtak.
A KSH jelentésben szereplő számok ugyanis hajszálpontosan megegyeztek a kormányközeli Makronóm Intézet napokkal korábbi közleményében szereplőekkel.
Tehát az intézet több nappal a hivatalos megjelenés előtt ismerte a KSH adatait. Ilyen szintű kiszivárgás példátlan a magyar statisztika történelmében. Arra, hogy egy magánvállalkozás előbb juthat hozzá fontos gazdasági adatokhoz, nemigen van példa, és ahol ilyen kiderül, igen súlyos botrányok robbannak ki.
A KSH volt elnöke, a jelenleg a Párbeszéd országgyűlési frakciójában ülő Mellár Tamás feljelentést tett bennfentes kereskedelem, bennfentes információ jogosulatlan közzététele, valamint hivatali visszaélés bűncselekményének gyanúja miatt.
Mellár szerint ha valaki napokkal előtte tudja, hogy mennyi lesz a KSH által kihozott negyedéves GDP, akkor a tőzsdén például ennek megfelelően tud üzleteket kötni. Ebből akár milliárdos nagyságrendű előnye származhat. A képviselő biztos benne, hogy a szivárogtatás nem a véletlen műve, ezért szerinte eseti parlamenti vizsgálóbizottságra is szükség van.
Illyés Márton, a Momentum gazdaságpolitikusa az alábbiakat írta az eset kapcsán a közösségi oldalán:
Az átlagember könnyen napirendre tér efelett. Pedig az egész rendszer feslik fel. Évek óta terjed a pletyka a pénzügyi szakmában, hogy jóbarátok, családtagok spekulálgatnak például a forintot gyengítő bejelentéseken. Sőt a piacon „stratégialiag” támogatandó bankok, nagybefektetők sem maradhatnak ki ezekből a bizniszekből… Értjük, látjuk, nem marad következmények nélkül!