A Fidesz-kormány legújabb tervének azonnali visszavonását és érdemi tárgyalások elindítását követelik. Újra a szakszervezeteket ellehetetlenítő tervvel álltak elő Orbán és dúsgazdag kiszolgálói. Ezzel ismét a magyar munkások érdekképviselete ellen tennének.
Törölné a kormány a munkáltatók számára eddig kötelező szakszervezeti tagdíj levonást a közszféra több ágazati jogszabályából. A Miniszterelnöki Kabinetiroda augusztus 7-én bocsátotta társadalmi vitára az erről szóló törvénytervezetet - írja a 444.
Részletezik, hogy az eddigi szabályok szerint a munkáltató a munkavállalók béréből a szakszervezeti tagdíjat a dolgozó írásbeli kérelmére levonta, majd átutalta a munkavállaló által megjelölt szakszervezetnek vagy más érdekképviseletnek.
A tervezet ezen módosítana. Így a törvénnyel ettől eltérő kivételeket is határozhatna meg az állam, és önmagát gyakorlatilag mentesítené a tagdíjutalási kötelezettség alól.
A kormány terve ellen öt szakszervezeti szövetség tiltakozik, mert diszkriminatívnak tartják az állami alkalmazottakat képviselő szakszervezetekkel szemben. A nyilatkozatot aláírók a tervezet azonnali visszavonását és érdemi tárgyalások elindítását követelik.
Indoklásuk szerint a tagdíj levonások kötelezőből választhatóvá tétele nem csökkentene semmilyen állami adminisztrációs terhet, ellenben többlet adminisztrációt generálna a szakszervezetek számára.
A nyilatkozatot az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a LIGA Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és a Munkástanácsok Országos Szövetsége írta alá.