A pártállami KSH persze azt emelte ki az adatokból, hogy 0,6%-kal nőtt a kiskereskedelem tavaly novemberben, de ha ebbe nem számoljuk bele az akkor még ársapkás benzint áruló benzinkutak forgalmát, jóval szomorúbb a kép.
A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal haladta meg 2022 novemberében az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
De az összkép ennél komplexebb.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 6,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,3 százalékkal csökkent, az üzemanyag-kiskereskedelemben 27,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Tavaly január-novemberben a forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 6,4 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,8 százalékkal csökkent, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 26,2 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
Novemberben az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 8,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8 százalékkal kisebb lett.
Magyarul egyedül az akkor még ársapkás benzinnek köszönhető a minimális növekedés, de élelmiszerből az orbáni megszorítások és az Európa-bajnok infláció következtében már jóval kevesebbet vásároltak a magyarok.
Az eladások volumene a textil-, ruházati és cipőüzletekben 13, a használtcikk-üzletekben 8,6, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben pedig 4,1 százalékkal nőtt, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben nem változott, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 3,0, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben pedig 5,1 százalékkal mérséklődött.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 10 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,8 százalékkal csökkent novemberben.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 6,5 százalék csökkentek.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1541 milliárd forintot ért el novemberben. Az országos kiskereskedelmi forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Orbáni megszorítások: ezeket hozza a rendeleti úton elfogadott költségvetés
A rendeleti büdzsé nagy vesztesei – szinte hagyományos módon – a humán kiadások: az egészségbiztosítási alap és a foglalkoztatási alap kiadásai messze az infláció mértéke alatt nőnek csak, az oktatási kiadások pedig egyáltalán nem. Azt még nem tudni, hogy a kormány hol akarja ezeket a pénzeket megspórolni, de az már most látható, hogy ez csak brutális megszorításokkal lesz tartható. "Mészáros Lőrinc" pénzzel tömése persze nem kerül veszélybe idén sem.
Orbán zsebre tett kézzel nézi végig, ahogy újabb 20 százalékkal drágulnak az élelmiszerek
Belátható időn belül nem lesz vége a történelmi élelmiszerdrágulásnak.
A fideszes árstop-infláció miatt drágák az élelmiszerek
A kormány egész egyszerűen rossz döntéseket hoz és minden megfizethetetlenné válik a Fidesz-felár, az árstop-infláció miatt - állítja a Momentum.