A BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek elővásárlási joga van a rákosrendezői területre, és a főváros élni is fog ezzel a jogával - jelentette be keddi budapesti sajtótájékoztatóján a főpolgármester.
Karácsony Gergely emlékeztetett: a kormányzat titkosítani akarta a szerződést, ami alapján a piaci ár töredékéért értékesítette volna a területet.
Hozzátette: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő nyilvánosságra hozta a szerződést, amit áttanulmányoztak, és ebből kiderült, hogy a fővárosi önkormányzat cégének, a BKM-nek a távhőjogok miatt elővásárlási joga van a teljes területre, sőt a szerződés hatálybalépésének feltétele, hogy erről a jogáról a főváros cége lemondjon.
"Eszünk ágában sincs erről lemondani, hiszen éppen most kerestünk" a fővárosnak 28 milliárd forintot
- fogalmazott a főpolgármester, utalva arra, hogy a Fővárosi Törvényszék keddi döntése értelmében jogellenes volt az államkincstár inkasszója.
Hozzátette: a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésére olyan előterjesztést nyújt be, amelyben felhatalmazzák a BKM-et, éljen elővásárlási jogával és fizesse ki az első, 12,7 milliárd forintos részletet.
A második részletet akkor kell kifizetni, ha az állam elvégezte a szükséges szabályozási feladatait, a harmadik részletet pedig 2039-ig kell elutalni - sorolta.
Úgy fogalmazott: Budapest legnagyobb rozsdaövezete a fővárosnál lesz a legjobb helyen. Biztosan jobb helye lesz itt, mint egy másik állam által kinevezett beruházónál - tette hozzá.
Kiemelte, ez a fővárosnak "megéri" a szerződésben szereplő 50,9 milliárd forintot, mert a terület Karácsony Gergely véleménye szerint ennek legalább a tíz-, de inkább a hússzorosát éri.
Hozzátette: ha a főváros tulajdona lesz a terület, akkor nemzetközi ingatlanhasznosítás révén megvalósítják azt, amire valóban szüksége van Budapestnek, azaz a Parkvárost, ahogyan azt a korábbi stratégiai tervekben már megfogalmazták.
"Készen állunk, hogy az első részletet kifizessük és hogy Budapest aranytartalékát Budapest érdekében és nem külföldi beruházók érdekében hasznosítsuk"
- szögezte le.
Karácsony Gergely szólt arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék kedden jogerősen "törvénytelennek nyilvánította a Fővárosi Önkormányzat költségvetési egyensúlyát felborító államkincstéri inkasszót".
Emlékeztetett rá: 2023-ban indítottak pert a fővárost érintő szolidaritási hozzájárulás mértéke miatt. A bíróság most egyértelműen kimondta, hogy a kincstár jogellenesen inkasszálta a Fővárosi Önkormányzat számláját - emelte ki.
Azt mondta, a Magyar Államkincstárnak vissza kell utalnia a 2023-ban jogellenesen elvont 28,3 milliárd forintot és a kamatokat, ha ez mégsem történne meg, kártérítési pert indítanak.
Elmondta azt is, a 2024-es év szolidaritási hozzájárulása miatt még folyamatban van a per, de a keddi bírósági döntés után nem kétséges, hogy nem lehet más annak az eredménye. Abban a perben 40 milliárd forint a tét
- jegyezte meg.
A főpolgármester hangsúlyozta: a Fővárosi Önkormányzat minden lehetséges jogi és politikai eszközt megragad, hogy megőrizze a város szabadságát.
"Megnyertünk egy pert, és találtunk a szerződésben egy félmondatot, amivel meg tudjuk őrizni a város autonómiáját" - emelte ki.