Hogyan következik az orvosok tömeges pályaelhagyása és az egészségügy totális szétesése a nemrég bevezetett egészségügyi szolgálati jogviszonyból? Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke tűpontosan rámutat Káslernek, hol vérzik a kapkodva bevezetett rendszer.
Kincses Gyula a Telex-nek adott interjújában részletesen kibontja, mi mindenről szeretne egyeztetni Kásler Miklós emberminiszterrel. A beszélgetést természetesen a Kamara és nem az EMMI kezdeményezte: Káslerék ugyanis valamilyen rejtélyes okból kifolyólag rendkívül elégedettek a saját teljesítményükkel. Mivel azonban a Kamara a magyar rögvalóságban élő és dolgozó orvosok meglátásait hivatott közvetíteni, így Kincses Gyulának jutott a feladat, hogy világosan kimondja:
a hangzatos alapfizetés-emelés ellenére az orvosok nincsenek jobb helyzetben, sem anyagi, sem jogi, sem szellemi értelemben. Ennek pedig a betegek is megisszák a levét.
Nézzük, mik a problémák a fideszes csicskamédiában egekig magasztalt egészségügyi szolgálati jogviszonnyal, és hogyan hat ez a magyar emberek életére!
A hálapénz kivezetése régi célja az Orvosi Kamarának is. Könnyen belátható, hogy a betiltása üdvözlendő, viszont van vele egy nagy bökkenő: nem képeztek helyette más, az orvos leadott teljesítményhez köthető jutalmazási rendszert. Ez azért gond, mert
Félreértés ne essék, nem a hálapénzt sírják vissza az orvosok, hanem sokkal inkább egy ösztönző, kifejezetten a teljesítményt jutalmazó rendszert tartanak működőképesnek, ami bátorítja őket az extra feladatok elvégzésére. Ezen egyáltalán nem segít, hogy
a világon egyedülálló módon kevesebbet kapnak a túlóráért, mint az alap munkavégzésért.
Ez egyrészt azért abszurd, mert számos orvosnak az ügyeleti órákért járó pótlékok kiesése miatt nem több, hanem kevesebb lett a fizetése, másrészt ez a meggondolatlan rendelkezés az ügyeleti órák lemondásán keresztül biztosan az ügyeleti rendszer összeomlásához vezet.
Kincses szerint egyébként a Covid egyik nagy tanulsága az volt, hogy transzparenssé kell tenni a kórházakban végzett munkát és a minőségi mutatókat. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon az első osztályos gyerektől a bolti eladón át egészen a mérnökökig lassan mindenkinek mérik és értékelik a teljesítményét, csak az orvosokét és az egészségügyi intézményekét nem. Ennek azért kell véget vetni, mert
nem lehet úgy javítani az egészségügyön, hogy egyszerűen nem ismerjük a teljesítményét.
Egy következő égető probléma a feltorlódott várólistáké. Kincses szerint
az elhalasztott műtétek, szűrések, kontrollvizsgálatok bepótlása azért nehezített pálya, mert késnek az ezt megalapozó szakmai, szabályozási és pénzügyi döntések.
Jelenleg a kórházaknak úgynevezett teljesítmény-volumen korlátja van, azaz magyarul annyit jelent, hogy kőbe van vésve, milyen vizsgálatból hány darabot csinálhatnak. Mivel ez a szám nem változott, és többletfinanszírozás sem érkezett, így
hiába indultak újra a szakrendelések papíron és Kásler miniszter zavaros elméjében, a valóságban nemhogy sikerülne ledolgozni a váróistákat, inkább tovább gyűlnek az ellátatlan betegek.
Forrás: telex.hu
Műtétek: hosszúak a várólisták, viszont nincs elég orvos és ápoló
Miután egy csomó ember meghalt Kásler eszetlen kórházkiürítése és a műtétek elhalasztása miatt, most elvileg újraindítják az egészségügyi ellátást. Csakhogy akkora lemaradásban vannak a műtétekkel, amit még teljes személyzettel is sokáig tartana ledolgozni.
Kásler szerint oké, hogy 30 ezren meghaltak
Az embertelen miniszter azt mondta a tévében, hogy visszatekintve az elmúlt egy évre egyetlenegy olyan körülményt sem tud mondani, amit a kormány ne helyesen ítélt volna meg, szerinte a járvány egész folyamatában helyes döntések voltak.
Mi az az ethno-fitness? Egy baromság, amire Kásler 12 milliót szórt el
Orbáné a legdrágább kaviárzabáló kormány, pedig ebbe még bele sem számolták azokat a pénzeket, amit csak úgy az ablakon dobnak ki. Például egy "népi edzésforma" kifejlesztésére.