Hétfőtől a brit kormány hétfőtől azokat a beutazókat is beoltottnak tekinti, akik egyes kínai, illetve indiai gyártmányú vakcinákból kapták meg a koronavírus elleni oltás teljes dózisát - tudta meg az Euronews. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon használt Sinopharm-vakcinákkal oltottak is beutazhatnak gyorsteszttel, nem szükséges már a PCR-teszt. Az uniós tagállamok közül 16 országban tekintik beoltottnak azokat, akik két adag Sinopharm oltóanyagot kaptak.
Hétfőig azok utazhattak be Angliába könnyített feltételekkel (karanténkötelezettség és az utazás előtti tesztelési kötelezettség nélkül), akik az Oxford/AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech- vagy a Moderna-vakcinából, illetve ezek bármilyen kombinációjából vagy az egykomponensű Janssen-oltóanyagból kapták meg a teljes adagot az angliai érkezés előtt legalább 14 nappal.
Hétfőtől ez a lista egészült ki az Egészségügyi Világszervezet veszélyhelyzeti alkalmazhatósági vakcinalistáján (WHO EUL) szereplő kínai Sinovac- és Sinopharm-vakcinákkal, valamint az indiai Covaxin oltóanyaggal - tudta meg az Euronews.
A teljesen beoltott beutazók számára már október végétől nem kötelező a PCR-koronavírusteszt, ehelyett elfogadják a jóval olcsóbb, néhány perc alatt eredményt mutató gyorstesztet (lateral flow test). A tesztet az érkezés utáni második nap végéig el kell végezni.
Ha a gyorsteszt pozitívnak bizonyul, akkor elkülönítésbe kell vonulni, és az eredményt egy PCR-teszt elvégzésével kell ellenőrizni.
A brit kormány szintén hétfőtől teljesen beoltottnak tekinti a még nem felnőttkorú beutazókat, függetlenül attól, hogy honnan érkeznek Angliába és kaptak-e oltást.
A 5 évesnél fiatalabb gyerekeket semmilyen koronavírustesztnek nem kell alávetni.
Jelenleg 16 uniós tagállamban fogadják el a kínai vakcinát,
Ezek: Ausztria, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Görögország, Finnország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
Kilenc tagállamba negatív teszteredmény, vagy a fertőzésen átesettséget igazolva lehet belépni, ezek: Belgium, Dánia, Lengyelország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália (Madeira kivételével).
Franciaországban azoknak nem kell külön PCR-tesztet csináltatni, akik mind a két adag Sinopharm oltást megkapták, és harmadikként Pfizer vagy Moderna oltást vettek fel.
Gagyi, kínai oltásból túl sok, influenzaoltásból túl kevés van Magyarországon
Tavaly a kormány influenza ellen védőoltásokból is jól bevásárolt, pedig akkor a kötelező maszkhasználat miatt gyakorlatilag nem volt influenzajárvány. Idén kifejezetten erős járvány várható, de nem biztos, hogy lesz elegendő vakcina.
Még gagyibb a Sinopharm, mint gondoltuk
Sarkadi Balázs világszerte elismert orvos, biokémikus, egyetemi tanár és a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatócsoportja a kínai vakcina hatékonyságát vetette össze a Pfizerével kifejezetten idősebbeknél. Mutatjuk, mi az eredmény!
Kutatás: a kínai vakcina után az idősek negyedénél nincs antitest
Karácsony Gergelyék vizsgálatával szinte hajszálra azonos eredményre jutott a Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem biostatisztikusa és Sarkadi Balázs akadémikus, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont biokémikusa által végzett legújabb tudományos kutatás.