Nem vevő a magyar a hatalom nyíltszíni gyerekbántalmazására.
A magyarországi felnőttek 67 százaléka egyáltalán nem, további 6 százalékuk inkább nem tartja helyesnek, hogy a rendőrség könnygázt vetett be azok ellen a diáktüntetők ellen, akik Orbán Viktor miniszterelnök budavári irodájánál megpróbálták elbontani az ott felállított kordonokat – derült ki a Publicus Intézet Népszavának készített reprezentatív felméréséből.
A kérdés megítélése politikailag megosztó, még az általában végletekig egységes kormánypárti tábort is majd kettészakítja az ügy.
A Fidesz-KDNP híveinek 49 százaléka „inkább helyesnek” tartja a könnygáz bevetését, viszont meglehetősen nagy részük, 42 százalékuk nem ért egyet azzal. Az ellenzékiek 97 százaléka, a politikailag bizonytalanok 84 százaléka inkább helyteleníti a diákok lefújását.
Érdekesség, hogy a kormánypártiak 16 százaléka egyáltalán nem is hallott arról, hogy a diáktüntetéseken oszlattak és könnygázt vetettek be a rendőrök.
Az elmúlt időszak tanár-diák tüntetéseiről azonban a magyar felnőtt lakosság 95 százaléka hallott már. A pártpreferenciákat tekintve az ellenzékiek 99 százaléka, a kormánypártiak 95 százaléka, a bizonytalanok 92 százaléka válaszolt igennel erre a kérdésre. E szerint a tavaly év elején indult tiltakozási hullám azt a célját már biztosan elérte, hogy a társadalom mind szélesebb körben értesüljön az oktatás problémáiról.
A felmérés szerint azoknak a 84 százaléka, akik hallottak a tüntetésekről, azzal is tisztában vannak, hogy a megmozdulások az oktatás helyzetének javításáért, a tanárok méltóbb anyagi megbecsülésért, majd a pedagógusok jogait korlátozó új státusztörvény ellen indultak. A kutatásból az is kiderült, hogy legnagyobb arányban a politikailag bizonytalanok körében ismerik a tanárok, diákok üzeneteit, céljait (94 százalék), az ellenzékieknél ugyanez 89 százalék, a kormánypártiaknál 69 százalék.
Pintér beterjesztette a nagy tiltakozásokat kiváltó státusztörvényt a Parlamentnek
A Fidesz a tanárok és a diákok több hónapos tiltakozása ellenére sem tett le arról, hogy erőből átnyomja a státusztörvényt a parlamenten. Korábban közel 5 ezer tanár jelezte, hogy azonnal beadja a felmondását, ha elfogadják a pedagógusokat szinte rabszolgasorba taszító bosszútörvényt.
Aránytalan, indokolatlan és szabályellenes volt a könnygáz bevetése a diákok ellen a Karmelitánál
A TASZ szakértője szerint érthetetlen, hogy miért védték a rendőrök foggal-körömmel a kordont, miközben nekik maximum az épület és személyek védelme lett volna a feladatuk, azokat viszont nem veszélyeztette senki.
A diákokra nézve sértő a Karmelitánál történteket 2006-hoz hasonlítani
Szégyen bármiféle párhuzamot vonni a tévénél gyújtogató, a szellemi és valódi alvilághoz tartozó figurák és a tanáraik mellett békésen kiálló diákok közé.