A járvány bebizonyította mekkora a baj a hazai gyerekorvosi ellátásban. A gyerekorvosok nagy része 70 év feletti, a fiatalok nem választják ezt a szakmát a rossz körülmények miatt.
A helyzet egyre csak romlik
Azok a problémák, amiket évek óta szajkózunk, most villámgyorsan mindenki számára világossá váltak, hiszen egy-másfél nap alatt tűnt el a házi gyermekorvosok 40 százaléka - mondta a Népszavának Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke.
Így akadtak olyan körzetek, ahol egyáltalán nem maradt orvos, de az sem volt ritka, hogy a korábbi öt-hat orvos helyett egyetlen szakemberhez lehetett fordulni beteg gyerekkel - írja a lap.
A teljes rendszeren változtatni kell
„Nem lehet abban a struktúrában folytatni az ellátást, ahogy az a járvány előtt működött. Most és azonnal kell változtatni!” - véli Póta.
"Arra lenne szükség, hogy az egészségügyi kormányzat végre egyértelművé tegye: hajlandó-e ténylegesen tenni azért, hogy gyermekorvosok lássák el a gyerekeket a jövőben az alapellátásban vagy sem? Ha hiányzik ez a szándék, elképzelhető, hogy a kollégák közül egyre többen a magánellátás felé kényszerülnek orientálódni” – nyilatkozta Altorjai Péter alapellátó gyermekorvos a Visszhangnak.
A Népszava információi szerint jelenleg 102 tartósan, vagyis legalább fél éve betöltetlen felnőtt háziorvosi és 105 házi gyermekorvosi praxis van az országban. A legnagyobb hiány a vegyes praxisokból van, melyekben felnőtteket és gyerekeket is ellátnak az orvosok. Ezekből 230 tartósan üres.
A kormány 10 éve spórol az egészségügyön, ezért a háziorvosi és a házi gyermekorvosi pálya nem vonzó a fiatalok számára, a nyugdíjba vonulóknak így nincs utánpótlásuk - jelentette ki Komáromi Zoltán, a DK egészségügyi szakpolitikusa.