Nem csak Budapesten, de vidéken is egyre több és több évnyi fizetést kell félretenni egy lakásért. Egy fővárosi lakásért például 12 évi fizetést kell félretenni, de ezt úgy, hogy semmi másra, ételre, ruhára, utazásra, szórakozásra nem költesz!
A hitelből történő lakásvásárlás már az állami támogatásokkal együtt is túlzott anyagi megterhelést jelent a családoknak Budapesten, de a vidéki nagyvárosokban is egyre több évig kell spórolni – írja a Népszava a Magyar Nemzeti Bank a legfrissebb lakáspiaci jelentése alapján.
A bérek nem emelkednek olyan tempóban, mint a lakásárak és a hitelkamatok. Sokkal nehezebbé vált hazánkban az otthonteremtés az utóbbi másfél-két évben.
Debrecenben tavaly már 13,5 évnyi teljes nettó átlagjövedelemre volt szükség egy 75 négyzetméteres, tipikus árazású lakás megvásárlásához, miközben egy évvel korábban elég lett volna 12,6 évnyi gyűjtögetés. 2010-2015 között még 8-9 évnyi nettó jövedelem is elég volt a vásárláshoz.
Orbán politikája szinte lehetetlenné teszi azt, hogy egy átlag magyar lakást vegyen valaha.
Budapesten tavaly 11,9 évnyi nettó átlagjövedelem kellett egy lakás megvételéhez, ami 2004 óta a legmagasabb érték 2019-et leszámítva. A 2013-as 208 ezer forintos négyzetméterárnak tavaly már a több, mint négyszeresét, 853 ezer forintot kellett fizetni.
Ennél is kilátástalanabb a helyzet, ha valaki vidékről szeretne Budapestre felköltözni. Az országos nettó átlagbérrel számolva az idei első negyedévben 16,2 évnyi gyűjtögetésre lett volna szükség egy 75 négyzetméteres fővárosi lakás megvásárlásához.
Magyarországgal ellentétben, más országokban javul a helyzet.
Az európai fővárosok felében ugyanakkor javult a lakásvásárlás elérhetősége, mivel ezekben az államokban az ingatlanárak a béreknél visszafogottabban növekedtek.