Szabó Tímea szerint a vitanap kiváló alkalom lehet a kormánynak, hogy színt valljon, válaszoljon a szakma és az ellenzék kérdéseire. Például hogy miért lenne jó az, ha a tervezett gyárépítések és bővítések után egyharmadával nőne Magyarország áramigénye és problémák keletkezhetnének az ívóvízellátásában is.
Parlamenti vitanapot kezdeményez a Párbeszéd az akkumulátorgyárak telepítéséről és a kormány akkumulátorgyártás-stratégiájáról.
Szabó Tímea, a párt frakcióvezetője keddi online sajtótájékoztatóján azt mondta, a vitanap kiváló alkalom lehet a kormánynak, hogy "színt valljon", válaszoljon a szakma és az ellenzék kérdéseire, elmondja érveit az akkumulátorgyár-építések mellett és tájékoztassa a lakosságot.
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, a Párbeszéd zöld párként határozottan ellenzi az újabb akkumulátorgyárak építését, szerintük Magyarországnak a zöld átállásban nem ebbe az irányba kell mennie.
Szabó Tímea érvei között szerepelt az akkumulátorgyárak termőföld- és az ivóvízkészletszennyezése, az akkumulátorgyártás energia- és vízigénye.
Jelezte, a debreceni gyárat nagyon jó minőségű termőföldre tervezik építeni, amelynek az ország élelmiszerellátását kellene biztosítania.
Ugyancsak probléma az akkumulátorgyárak ivóvízfelhasználása - mondta, példaként említve, hogy a gödi Samsung gyárban naponta 27 ezer köbméter vizet használnak fel, ami megfelel a 112 ezres lélekszámú Kecskemét napi vízfogyasztásának kánikulai időben.
Ha a gödi Samsung gyár még több talajvizet használ fel, arra lehet számítani, hogy a nyári hónapokban folyamatosak lesznek az ivóvízellátási problémák Pest megyében.
Szabó Tímea beszélt a gyárak vízszennyezéséről is, kifogásolva, hogy a kormány elhallgatja ezt a problémát is.
A politikus kitért arra is, a Samsung gödi gyárának éves áramigénye egy terawattóra, a Debrecenbe tervezett gyáré tervezetten 3,3 terawattóra. Paks éves áramtermelése 16 terawattóra, vagyis csak a gödi és a debreceni akkumulátorgyár Paks termelésének egynegyedét elviszi. A tervezett gyárépítések és bővítések után pedig egyharmadával nőne Magyarország áramigénye.
Szabó Tímea szerint igaz ugyan, hogy az új akkumulátorgyárak munkahelyeket teremtenének, de nem a magyar lakosságnak, hanem az 1200 forintos órabérért dolgozó vendégmunkásoknak.
Mindezeket figyelembe véve Magyarország akkumulátorgyártó nagyhatalommá válása sokkal több kárt okozna az országnak, mint amennyi hasznot hozna - összegzett a Párbeszéd frakcióvezetője.
(MTI)
A debreceni önkormányzat párbeszéd helyett manipulálni próbál az akkugyár mellett
Az LMP szerint Papp László polgármesternek nem valótlanságok állításával kellene manipulálnia a debreceni embereket, hanem egy ilyen súlyú beruházás előtt meg kellett volna kérdeznie őket, akarnak-e súlyosan környezetkárosító üzemet a szomszédságukban.
Helyi népszavazást kezdeményezett a Momentum a debreceni akkumulátorgyár ügyében
Meggyőződésünk, hogy egy ekkora beruházás nem lehetséges a helyiek bevonása és megkérdezése nélkül. Több mint kétszázezer ember jövőjéről nem dönthetnek zárt ajtók mögött - indokolt a Momentum.
Párbeszéd: a kormány ne támogassa a környezetkárosító beruházásokat
Szabó Rebeka szerint kabinet rendszeresen nyilvánít kiemelt beruházássá olyan befektetéseket, amelyek "nagy erőkkel teszik tönkre" a környezetet. A képviselő példaként említette az akkumulátorgyárakat, illetve az állami költségvetésből épülő Balaton-parti gigaberuházásokat.