Meghökkentőt szólt a kerékpározás ügyi kormánybiztos. Azt tudta mondani, hogy a rendszerváltás legnagyobb tévedése az iskolaszerkezet átalakítása volt - Szabó Szabolcs, Csepel-Soroksár országgyűlési képviselőjének és Mendrey László oktatási szakértőnek véleménycikke az EzaLényegen.
A Partizán legújabb adásának vendége Révész Máriusz, kerékpározás és az aktív kikapcsolódás fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős kormánybiztos volt. A politikus korábban a Fidesz oktatási kabinetjében dolgozott Fodor Gábor mellett. Oktatáspolitikusként, Orbán Viktor szóvivőjeként, népesedéspolitikusként is kipróbálta magát. A fideszes országgyűlési képviselő Gulyás Mártonnal való beszélgetéséből kiderül, milyen állásponton volt az Orbán-Fodor csörtében, de arról is beszélnek, mit gondol arról, hogy a magyar diákok PISA-eredményei nem javultak az elmúlt 10 évben.
Révész Máriusz „megvilágosodása”…
Meghökkentőt szólt a kerékpározás ügyi (hivatalosan Aktív Magyarországért felelős) kormánybiztos. Azt tudta mondani, hogy a rendszerváltás legnagyobb tévedése az iskolaszerkezet átalakítása volt.
Visszatekintve az elmúlt harminc évre, sokszor és sokat tévedtek a rendszerváltók, ám az oktatással kapcsolatos koncepciójuk adott időben, bizony helyesnek bizonyult. Hogy azóta milyen torzulásokat szenvedett, mivé változott, az más kérdés. Sok-sok misét megérne a mindenkori politikai haszonlesők felelősségének felvetése.
Abban igaza van Révész Máriusznak, hogy a mai iskolarendszer bizony finoman szólva is kaotikus. Az úgynevezett szerkezetváltó (hat és nyolcosztályos) gimnáziumok bizony minden tavasszal „lehalásszák” a jó képességű általános iskolai diákokat. Az is tény, hogy ezt a nagyon káros hatást csak erősítette a fideszes oktatásirányítási gyakorlat. Az úgynevezett „nemzeti köznevelési” törvénnyel kivételezett helyzetbe hozták a jellemzően egyházi, magán és alapítványi fenntartásban működő szerkezetváltó gimnáziumokat (elég a tankönyvválasztás szabadságára utalnunk), s ugyanazzal a lendülettel döntötték romba az úgynevezett állami közoktatás rendszerét, melynek koporsójába a Klebelsberg nevével jelzett intézményfenntartó szervezet, és különféle mutánsai verték be az utolsó szöget.
Erre a lehetetlen helyzetre számtalan szakmai és érdekvédelmi szervezet hívta fel a figyelmet (tetszettek volna hallgatni például a PDSZ-re!), nem beszélve a parlamenti ellenzék pártjairól. A legfőbb és kizárólagos döntéshozó azonban fölényes mosollyal söpört le az asztalról minden javaslatot, köztük saját – egykori – pártelnökének elképzelését is.
Pedig a Pokorni által is favorizált finn modell megoldást kínált volna az akkor még kevésbé mély szakadékból való kilábalásra. Révész Máriusz, aki korábban a párt oktatási kabinetjének vezetője is volt, azt nyilatkozta, hogy egyetértett az oktatási bizottság akkori vezetőjének koncepciójával, de sajnos velük szemben a miniszterelnök Hoffman Rózsát pártolta. És ennyi. Ezt követően Révész Máriusz, kerékpárügyi kormánybiztos, csöndesen hallgatott, és nyomogatta az igeneket az összes fideszes előterjesztésre.
A magyar közoktatás pedig gyorsuló tempójú leszálló ágba került.
Amennyiben minden így marad, évtizedekre betonozódik be a leszakadás az európai oktatási mainstreamtől. S ezen vajmi keveset segít, ha erre válaszul csak a pedagógusok bérét rendezik. Ez szükséges, de távolról sem elégséges feltétele a folyamatok pozitív irányú változásának. Mert ha nem kapnak például szakmai autonómiát a pedagógusok, akkor semmi nem fog változni. Mert ha nem kezdünk valamit a szerkezetváltó gimnáziumokkal, akkor az égvilágon semmi nem fog változni. Mert ha nem kezdünk valamint a pedagógus számára mindent kötelezően előíró központosított irányítási rendszeren, akkor semmi nem fog változni. Mert ha nem csökkentjük az eszméletlenül túltengő tanagyag mennyiségét, akkor az égvilágon semmi nem fog történni. És még folytathatnák.
A megoldást a finn modell adaptálása jelentheti. Ehhez azonban meg kell szüntetni a napjainkra a szegregáció melegágyává vált szerkezetváltó iskolák rendszerét. Mindez lehetetlen a magát középosztálynak mondó társadalmi réteg meggyőzése, és együttműködése nélkül. Kutya nehéz lesz. És ehhez a kormányváltás után számítunk a kissé későn eszmélő Révész Máriusz kitartó támogatására is.
Mendrey László: A Fidesz-kormány kísérletezik az iskolákon
Mendrey László oktatási szakértővel, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének korábbi elnökével beszélgettünk arról, hogyan lehetséges, hogy a járvány erősödése ellenére még mindig nem állt át Magyarország a digitális oktatásra.
Mendrey László: Félelemmel átitatott a tanévkezdés
Az oktatási szakértő szerint a félelem oka, hogy a tankerületek nem látták el megfelelően az iskolákat a szükséges védőfelszerelésekkel.
Szabó - Mendrey: Az érettségi kérdésében is sikerült a legrosszabb verziót választani
A független országgyűlési képviselő és az oktatási szakértő szerint, amit a kormány az érettségi kapcsán döntött semmire sem megoldás.
Partizán: rengetegen kerülhetnek utcára a Fidesz bérlakás-kiárusítása miatt
NER lovagok és az ingatlanspekulánsok járhatnak jól Böröcz László törvényjavaslatával – hangzott el a Partizán műsorában!
A Partizán elindul - előválasztási vitákat szerveznek legalább 30 körzetben
A cél, hogy újraélesszük a politikai vitakultúrát.