Drasztikusan nő az áfabevétel és 40 százalék helyett 95 százalékra emelték a MOL különadóját.
A magasabb üzemanyagár jövőre százmilliárdos nagyságrendű többletbevételt jelenthet a büdzsének - írja elemzésében a g7 gazdasági portál.
A hazai kutakon évente 5-6 milliárd köbméter benzint és gázolajat adnak el. Ilyen mennyiség mellett a szerdán életbelépő nagyjából 180-200 forintos áremelés durván 200 milliárd forintos többlet áfabevételt jelent. Persze a fogyasztók egy elég jelentős része eddig is piaci áron tankolt, így a tényleges adóbevétel-növekedés ennél kisebb lesz, de így is meglehet a százmilliárdos nagyságrend.
Ez ráadásul jó eséllyel csak a kisebb tétel: A MOL orosz olajon elért többletnyereségét is elvonja az állam, abból ennél is nagyobb összeg folyhat be. Szerda este pedig megjelent a rendelet, amely a MOL addigi 40 százalékos különadóját 95 százalékra emelte.
Magyarul annyi történik, hogy míg eddig a szárnyaló profit révén részben a MOL-hoz, a 480-as benzinnel pedig részben a lakossághoz került a háború miatt olcsó orosz olaj haszna, addig a jövőben ezt teljes egészében az állam fölözheti le.
Ezzel párhuzamosan pedig helyreállhat a piac rendje, visszatérhet az üzemanyagimport az országba, és megszűnhetnek az ellátási gondok. Azaz, ha drágán is, de legalább lesz benzin.
A szankciók miatt kellett kivezetni a benzinárstopot, hazudta Gulyás Gergely
A káoszkormány szerint az az olajszankció tehet a hetek óta tartó, és Európában egyedülálló üzemanyaghiányról, amelyet két napja vezettek be és nem is vonatkozik ránk.
A MOL növelte a nyereségét, miközben a családi benzinkutak a csőd szélén állnak
Ennek pedig Orbánék árstopja az oka.
BKK: jobban megéri közösségi közlekedéssel utazni a fővárosban, mint autóval
A legnépszerűbb BKK-jegyek és -bérletek ára 2013 óta változatlan - emlékeztetett a fővárosi közlekedési társaság.