Egyre biztosabbnak látszik, hogy ha lesz is végül aláírt megegyezés a helyreállítási alap és a hétéves költségvetés pénzeinek elköltéséről szóló nemzeti tervekről Brüsszellel, a nekünk járó források valós kifizetése további teljesítésekhez kötődhet majd – így a pénzek érkezése továbbra is bizonytalan.
Kevesen tudják azonban, hogy a jogállamisági mechanizmusba évekkel ezelőtt bekerült egy passzus, amely védelmet biztosít a magyar emberek számára; egy hazai EP-képviselő, Ujhelyi István ragaszkodott ugyanis hozzá, hogy az része legyen a parlamenti állásfoglalásoknak.
A nyilvánosságra került információk alapján az várható, hogy az Európai Bizottság november végén ismerteti majd értékelését a magyar kormány által a befagyasztott források feloldása érdekében tett tizenhét vállalás kapcsán.
Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy a Magyarországnak járó források egy része továbbra is zár alatt marad, egy részéről pedig talán biztosan le is mondhatunk majd. Kevesen emlékeznek azonban arra, hogy a jogállamisági mechanizmusba a rendkívül hosszadalmas és bonyolult folyamat elején bekerült egy védelmi passzus, amely óvja a magyaroknak járó forrásokat a kormánnyal szembeni szankciók esetében is.
Ujhelyi István 2019-es javaslata mentheti meg a pénzünket!
Az előző európai parlamenti ciklus végén Ujhelyi István, az MSZP-ből azóta kilépett szocialista EP-képviselő volt az, akinek köszönhetően a jogállamiságról és annak kereteiről szóló egyik első EP-állásfoglalásba bekerült az úgynevezett „végső kedvezményezettek védelme”. Ezt a kitételt tehát még 2019 koratavaszán az S&D-frakció nyomására – azon belül pedig Ujhelyi kezdeményezésére és szorgalmazására – tették be a nagy többséggel elfogadott parlamenti dokumentumba, azóta pedig több alkalommal, hasonló uniós döntések szintén megerősítették. Érdekesség, hogy a jogállamisági eljárásról szóló tárgyalások során a Fidesz nem egyszer megpróbálta ezt a kitételt kiszavaztatni a különböző állásfoglalásokból, de mindannyiszor sikertelenül.
A végső kedvezményezettek védelme és ennek biztosítása éppen azt garantálja a jogállamisági eljárás során, hogy amennyiben egy kormánnyal szemben szankcióval élnek és végül ténylegesen felfüggesztik a brüsszeli források utalását, úgy a végső felhasználóknak – vagyis a támogatásra egyébként sikeresen pályázó civileknek, önkormányzatoknak, kis- és középvállalkozásoknak – a kormány ettől függetlenül köteles kifizetni a nekik járó pénzt.
Ezt követően pedig, ha a jogállamisági eljárás részeként, vagy annak végén az Európai Unió megkapja a kormánytól a megfelelő módosításokat és jogállamisági garanciákat, akkor utólag kifizeti a kormánynak azokat az összegeket, amelyeket a végső kedvezményezetteknek köteles volt korábban elutalni. Emlékezetes, hogy az elmúlt héten az Európai Parlament által ismét nagy többséggel elfogadott és a források kifizetését valós, konkrét és határozott jogállami garanciákhoz kötő állásfoglalásában is külön kitételként szerepelt ez a védelmi passzus. Erről Ujhelyi István pártfüggetlen EP-képviselő, az Esély Közösség alapítója legutóbbi nyílt levelében úgy fogalmazott: "ez fontos garancia a magyar emberek és vállalkozások érdekében és fontos garancia a magyar kormánnyal szemben."
Ha megkapjuk a pénzt, az EU-s szabályozás megvédi a forrásokat a tolvaj kormánytól.
Azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy az Európai Bizottság, majd az Európai Tanács magyarországi forrásokat érintő döntése pontos mit tartalmaz majd és ehhez a Fidesz-kormány milyen módon viszonyul, az viszont bizonyos, hogy ezzel a 2019 óta parlamenti határozatban és az Európai Bizottság által is idővel támogatott védelmi passzusnak megfelelően a magyar emberek a brüsszeli zárolástól függetlenül is forrásokhoz juthatnak. Hogy a Fidesz-kormány ezt milyen módon teljesíti majd persze, egyelőre nyitott kérdés.
Az Európai Ügyészséghez csatlakozás a megoldás - ellenzéki reakciók az EU Parlament tegnapi döntésére
Egyértelműen Orbánék eddigi politikája miatt került ilyen helyzetbe Magyarország. Ezt sikerült a Fidesznek elérni a sokévnyi lopással és bomlasztással.
Nem megfelelőek a jogállamiság helyzetével kapcsolatos aggályokra adott magyar intézkedések
A jogállamisági feltételrendszerrel foglalkozó európai parlamenti képviselők szerint továbbra is vannak kockázatok Magyarországon, és arra kérték fel a Bizottságot, hogy tartsa fent az uniós források befagyasztásával kapcsolatos javaslatot Magyarország vonatkozásában.
Az EP befagyasztaná a Magyarországnak szánt uniós forrásokat
Nem jött be a zsarolás, és kevésnek bizonyultak a kamuintézkedések is. Magyarország uniós megítélése romokban. Ezt sikerült Orbánéknak elérni a sokévnyi lopással és bomlasztással.