Vadai Ágnes szerdán vezérszónoklatban mondta el a Parlamentben, hogy a két északi ország csatlakozásának hátráltatása legfeljebb orosz érdeket szolgálhat, az európai és magyar érdekkel teljességgel ellentétes.
Magyarország az utolsó uniós ország a NATO-ban, mely továbbra sem ratifikáltatta a parlamentjével Svédország és Finnország NATO csatlakozását, mert Orbán Viktor még ezekben az időkben, egy ilyen fontos, történelmi jelentőségű kérdésben is kicsinyes pávatáncba kezdett.
Vadai Ágnes tegnap vezérszónoklatban mondta el a Parlamentben, hogy a két északi ország csatlakozásának hátráltatása legfeljebb orosz érdeket szolgálhat, az európai és magyar érdekkel teljességgel ellentétes.
Finnország és Svédország csatlakozása erősíti a szövetséget, a NATO keleti szárnyát és növeli Magyarország biztonságát - mutatott rá, hozzátéve: a ratifikáció lehetett volna gyors és egyszerű folyamat, de nem így történt, mert a kormánypártok részéről mindig előkerült valami kifogás vagy időhúzó taktika. Kitért egyebek között a rendkívül hosszú parlamenti szünetre, és arra, hogy bár oktatási, egészségügyi témáknál nem érzik sokszor szükségét a társadalmi egyeztetésnek, most igen.
Arról, hogy vita lenne a kormánypárti frakciók a kormányfő között azt mondta: ez még az önök részéről is sekélyes kifogás, arra is engedélyt kérnek a kormányfőtől, hogy kérdezzenek, nemhogy vitatkozzanak vele.
Kijelentette: Finnország és Svédország nem szívességet kér, hanem az orosz agresszió következtében több évtizedes semlegességüket adják fel ezek az országok.
Magyarország biztonságának garanciája szerinte három elemből áll: a honvédségből, a patrióta elkötelezettségből és a NATO-tagságból. Ha bármelyik hiányzik, megbillen az egyensúly - vélte, hozzátéve: aki a NATO-tagságot támadja, hazánk biztonságát támadja. Úgy látta, hogy Magyarország katonai és politikai vezetői az uniós tagság mellett a NATO-tagság kapcsán is pávatáncba kezdtek.
Vadai Ágnes azzal szembesítette a fideszes többséget az Országgyűlésben, hogy mi, magyarok legkésőbb 1956 óta tudjuk, hogy mit is jelent, ha egy ország nem számíthat szövetségesekre, amikor egy agresszor támadása alatt áll. ’56 népe tudja, hogy a NATO-tagságunk a biztonságunk garanciája, Ukrajna példája pedig élő egyenes adásban mutatja meg, hogy mivel kerülhetnénk szembe a NATO-tagság nélkül. Éppen a NATO erősítése szolgálná, hogy soha senki ne vehesse többé a bátorságot Európában és annak szomszédságában arra, hogy lerohanjon egy független országot.
Az Árnyékkormány teljes mellszélességgel támogatja Svédország és Finnország a NATO-csatlakozását, valamint kiállunk hazánk NATO-tagsága mellett, hiába akarja ezt az Orbán-kormány aláásni. Mára az Árnyékkormány Magyarország egyetlen reménye arra, hogy mi, magyarok békében és biztonságban élhessünk az Európai Unió és a NATO teljes jogú és büszke tagjaiként.
- jelentette ki a DK árnyékhadügyminisztere.
Vadai Ágnes: A Fidesz Ukrajnát idéző hadszínteret csinálna Magyarországból, ha kiléptetné hazánkat a NATO-ból!
A kormánypropaganda elkezdte a katonai szövetség ellen hergelni a magyarokat, pedig elég megnézni a Putyin által lerohant, NATO-tagság nélküli Ukrajnát és a NATO-tagállamokat, hogy eldöntsük: a tagság vagy a tagság hiánya jelent-e veszélyt egy országra.
Elszólta magát az államtitkár: Putyin érdekében hátráltatják a NATO bővítését
A DK árnyékkormánya szerint hazánk és Európa biztonságpolitikai érdeke a minél erősebb NATO, ezért a kormány történelmi bűnt követ el, ha az orosz érdeket kiszolgálva szándékosan hátráltatja Finnország és Svédország NATO-csatlakozását.
A NATO főtitkára szerint nem engedhető meg, hogy Oroszország győzzön
Putyin győzelme arra bátorítana más autoriter vezetőket, hogy hasonló eszközökkel próbálják elérni céljaikat, ami veszélyesebbé tenné a világot, és mindannyian sérülékenyebbé válnánk - mondta Jens Stoltenberg.