A mentőzés mellett a hatvani kórház koronavírus intenzív osztályán is dolgozó toxikológus finomkodás nélkül elmondta, hogy mi a gáz a kormány járványügyi intézkedéseivel és, hogy mit kellene tenni.
Zacher Gábor, Magyarország egyik legismertebb orvosa a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában beszélt az Orbán álintézkedéseiről, és a koronavírus-járvány ellen közös küzdelmünkről. Öt fontos dolgot emeltünk ki tőle, amin érdemes elgondolkozni.
1. "Ez az ingyenes parkolás ez halál!"
Zacher Gábor 25 percet keringett az otthona körüli utcákban, mert az ingyenes parkolás miatt teljesen megtelt autókkal a belváros. Az emberek úgy autóznak, mintha kötelező lenne. Ez egyáltalán nem segíti a védekezést, ellenben káoszt okoz, és a bevételkiesés miatt nagy érvágás az önkormányzatoknak, akiknek minden forrásra szüksége lenne a járvány elleni védekezéshez.
2. A koronavírus a VIP páholyokban is terjed.
A toxikológus a koránt sem elég szigorú új korlátozások kapcsán megemlítette azt az ellentmondást, hogy a szórakozóhelyeknek be kell zárniuk, de továbbra is 20 ezer néző előtt lehet focimeccseket tartani.
"Először is itt van ez a mérkőzés és a kijárási korlátozás. Valószínűleg azért van éjféltől, hogy a meccs vége után az emberek még szépen haza tudjanak érni. Az éjfél és öt közötti kijárási korlátozásnak olyan túl sok értelme nincsen."
Elmondta azt is, hogy a vírusnak nincsen színe, azaz a meccseken nem csak lent a lelátón, de a VIP páholyban is megkaphatják a halálos kórt.
"Ez nem erről szól, hogy ez most egy piros, egy kék vagy egy narancssárga vírus: ez gyakorlatilag mindenkit, pártállás, vallási, felekezeti hovatartozás és bőrszíntől függetlenül ugyanúgy megfertőz."
3. Egy orvos egyedül semmit sem ér.
Zacher Gábor szerint az új, igazságtalan egészségügyi törvény következtében simán úgy alakulhat, hogy januárra, amikor a legdurvább lesz a járvány már nem marad orvos az országban, az ápolók meg pályát váltanak. A Fidesz-kormány nem emelte meg az ápolók fizetését, de az orvosokat is sok korlátozással sújtotta.
Az, hogy az orvosok fizetését megemelik az egy nagyon szép dolog, de mi sehol nem lennénk, ha nem lennének egészségügyi dolgozók. [...] Hiába a legzseniálisabb orvos, egyedül semmire sem alkalmas.
Már most is ott tartunk, hogy ha így növekszik tovább a fertőzöttek száma, nem lesz elég orvos és ápoló a covid-osztályokon. A kormány kapkodva, máshonnan próbál orvosokat, ápolókat áthelyezni.
4. A Covid intenzív ellátást nem lehet gyorstalpalón megtanulni.
A koronavírusos betegek ápolása egy speciálisan összetett szakterület. Megfelelő ellátásához szükség van a több terület, az intenzív terápia, a belgyógyászat, a tüdőgyógyászat és a sürgősségi ellátás beható ismeretére. A kormány azzal mentegetőzött, hogy majd egy 12 órás átképzés során betanított ápolókkal fogják pótolni a hiányzó személyzetet. Zacher Gábor véleménye szerint ez lehetetlen.
"Lehet valaki egy zseniális baleseti sebész, aki hihetetlen virtuozitással operálja a betegeit 25 éve, és tényleg szövődmény nélkül gyógyulnak, de ha őt átvezénylik egy covid-osztályra, akkor ő csak törött szárnyú madárként tudna ott csapdosni. [...] Egy délután alatt nem lehet megtanulni beteget lélegeztetni."
5. Valahogy meg kellene osztani ezzel a 9,7 millió magyarral, hogy mi is ez a koronavírus.
Az őszinte kommunikációnak rendkívül fontos szerepe lenne abban, hogy együtt le tudjuk győzni a járványt. A koronavírusos betegekkel foglalkozó orvosok és ápolók látják, hogy ez a kór nagyon-nagyon durva - hangsúlyozta Zacher Gábor. Sokan mégsem fogják fel még mindig, hogy mivel állunk szemben, hiszen ez egy teljesen új az életünkben eddig egyedülálló helyzet.
A kormánynak az lenne a feladata, hogy átadja az orvosok első kézből származó tapasztalatait, hogy az emberek megtudják, mivel is állunk szemben.
Mindannyian most tanuljuk, hogy mi is ez valójában, ezért szükség van a társadalom teljes összefogására. Ezen kívül a járványkórházakba átrendelt orvosoknak és rezidenseknek is jobb lenne, ha elmondanák nekik a mögöttes okokat, és nem csak katonai paranccsal vezényelgetnék őket ide-oda.
• átállítaná a középiskolákat online oktatásra,
• felfüggesztené a halasztható beavatkozásokat, hogy szakembereket szabadítson fel a koronavírusos osztályokra,
• kiterjesztené a kijárási korlátozást,
• és segítené az önkormányzatokat a helyi védekezésben.
(fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)