Az elmúlt tíz évben csupán minimális javulást sikerült elérni a férfiak és nők közti bérszakadék felszámolása terén. Budapest most elindult a jó irányba. Mégis, bőven van még hova fejlődni.
A Fővárosi Önkormányzat, a Budapesti Közlekedési Központ és a II., IV., VI., XIV. kerület is csatlakozott az Amnesty International Magyarország bérkiegyenlítést célzó ”Egy Lépéssel Közelebb” kampányához - írta meg a 444. Ez alapján egy éven belül nyilvánosságra fogják hozni, mekkora bérkülönbségek vannak a női és férfi munkavállalóik között.
Fontos lépések ezek a bérkülönbség megszüntetése érdekében.
A jogvédő-szervezet szerint ez fontos lépés ahhoz, hogy az egyenlő díjazás elve jobban érvényesülhessen a munkahelyeken. Van hova fejlődni Magyarországon a nők és férfiak közti bérkülönbségek terén:
Világszerte kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak.
Az egyenlő munkáért járó egyenlő bér elvét már 1957-ben bevezette a Római Szerződés. A bérszakadék mégis még mindig fennáll. Szomorú, de az elmúlt tíz évben csupán minimális javulást sikerült elérni ezen a téren Európában.
Az EU-ban a bérszakadék jelentős eltéréseket mutat. A legmagasabb átlagos órabérkülönbség Észtországban (25,6%), a Cseh Köztársaságban (21,1%), Németországban (21%), az Egyesült Királyságban (20,8%), Ausztriában (19,9%) és Szlovákiában (19,8%) volt 2017-ben. A legalacsonyabb pedig Szlovéniában (8%), Lengyelországban (7,2%), Belgiumban (6%), Olaszországban és Luxemburgban (5%), valamint Romániában (3,5%).
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a nőknek 14,2 százalékkal kevesebb az órabére férfiakénál. Átlagosan pedig havi bruttó 68 ezer forinttal kapnak többet a férfiak a Központi Statisztikai Hivatal 2019-es számításai szerint.
A háztartás működtetése is munka!
Csakhogy ebbe a számba nyilvánvalóan bele kéne még számolni a fizetetlen munkát is. Ez az, amiért se pénz se megbecsülés nem jár, és jellemzően a nők végzik. Amennyiben ezt, azaz a háztartás fenntartását is figyelembe vennénk, úgy a bérkülönbség még sokkal jelentősebb lenne. Ráadásul az otthoni második műszak könnyen rányomhatja a bélyegét egy nő karrierjére.
Az egyik legelkeserítőbb adat, hogy a PWC 2017-es kutatása szerint Magyarországon majd csak 2100 körülre lehetne számítani arra, hogy a női-férfi bérek kiegyenlítődhetnek.
Van tehát hova fejlődni.
Ezért is üdvözlendők az olyan kezdeményezések, melyhez több budapesti kerület vezetése csatlakozott nőnap alkalmából.