A debreceniek nem kérnek a kínai akkumulátorgyárból - jelentette ki a DK helyi országgyűlési képviselője a CATL akkumulátorgyár építéséről tartott önkormányzati lakossági fórumon elhangzottakkal kapcsolatban. Az LMP szerint egy ilyen horderejű döntés nem hozható meg a helyiek akaratával szemben.
Elszabadultak az indulatok azon a debreceni lakossági fórumon, amelyen a város mellett építkező CATL akkumulátorgyár próbált bemutatkozni.
Nem kérünk belőle! Nem kell! Milyen demokrácia az, ahol nem kérdezik meg a lakosságot egy ekkora horderejű beruházás előtt? Kilopták a legjobb termőföldeket!
– ilyen és ehhez hasonló bekiabálások hallatszottak perceken keresztül. Az esetről szóló videót a Debreciner töltötte fel YouTube-oldalára.
Varga Zoltán, a Demokratikus Koalíció (DK) helyi országgyűlési képviselője szerint a mintegy 800-1000 résztvevővel megtartott fórumon egyértelműen kiderült, hogy a helybeliek nem akarnak a környezetükre, gyermekeik, unokáik jövőjére, az egészségükre veszélyes gyárat a városukban.
Nem kérnek a zajból, a robbanásveszélyes üzemből, az irdatlan forgalomból, a fullasztó levegőből, a debreceni ingatlanok, lakások horribilis értékvesztéséből, a gyár óriási karbonlábnyomából
- összegezte a meghallgatás általa levont következtetéseit az ellenzéki politikus.
Varga Zoltán szerint
a közmeghallgatás volt az a pillanat, amikor a Fidesz szervilis pártkatonáinak is dönteni kellett: tisztesség, vagy gazemberség. A debreceni polgárok jogos igénye, a tiszta levegő, iható víz, zöld környezet, élhető város, egészséges jövő, vagy Orbán őrült világa.
Hozzátette: a közmeghallgatáson kiderült, hogy a beruházás támogatásával a Fidesz hallgatag helyi katonái elárulták, cserbenhagyták Debrecent, így nemcsak politikailag, de emberileg is megbuktak.
Az LMP önfeladásnak tartja, hogy a kormányzat akkumulátorgyártó nagyhatalommá tenné az országot.
Ahogy más településeké sem, úgy Debrecen víz- és természeti kincsei sem áldozhatók fel a kínai befektetők érdekében
- jelentette ki keddi online sajtótájékoztatóján Keresztes László Lóránt. Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke azt mondta: az akkugyártó üzemeknek hatalmas a víz- és energiaszükséglete, emellett jelentős infrastruktúra-fejlesztést igényelnek, amelyet az adófizetőknek kell állniuk.
A politikus idézte Palkovics László korábbi technológiai minisztert, aki szerint az ilyen üzem "minden, csak nem környezetbarát". A gyártás jelentős zajterheléssel jár, a dolgozók és a termékek szállítása pedig az úthálózatra ró nagy terhet - sorolta a problémákat Keresztes László Lóránt. Szólt arról is, hogy az ilyen gyárakban nincs garancia a keletkező szennyvíz megtisztítására, és az üzemek jellemzően nem a környék munkavállalóit alkalmazzák, hanem idegen munkaerőt. A kormány ráadásul a helyiek véleményének meghallgatása nélkül kezd bele az akkumulátorgyárak létesítésébe, ahogy tette ezt Debrecenben is, pedig egy ilyen horderejű döntés nem hozható meg a helyiek akaratával szemben - mondta az LMP-s képviselő. Hozzátette,
a kormányban nem bízhatnak a debreceniek sem, hiszen ahogy Gödön is látszott: ha a kabinet különleges gazdasági övezetté nyilvánítja a gyárat, akkor a helyi közösségnek még az adóbevételeiről is le kell mondania.
Az ügyben a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal is tart majd közmeghallgatást január 20-án a leendő gyár környezethasználati engedélyezési eljárása keretében.
A kormány kockára teszi az ország vízkincsét és gyermekeink jövőjét
Az LMP szerint a kormány kockára teszi Magyarország vízkincsét azzal, hogy akkumulátorgyártó nagyhatalmat akar csinálni Magyarországból.
Párbeszéd: a kormány ne támogassa a környezetkárosító beruházásokat
Szabó Rebeka szerint kabinet rendszeresen nyilvánít kiemelt beruházássá olyan befektetéseket, amelyek "nagy erőkkel teszik tönkre" a környezetet. A képviselő példaként említette az akkumulátorgyárakat, illetve az állami költségvetésből épülő Balaton-parti gigaberuházásokat.
Bizonyíték: mérgezi a Samsung a gödiek vizét
Egy független szakértői vizsgálat olyan, emberre veszélyes anyagok jelenlétét mutatta ki a gödi kutak vizében, amelyeket a Samsung-gyárban is használnak - tudta meg az Átlátszó. A vízügyi hatóság persze sunnyog és titkosít.