Köztudott tény, hogy a hipó használata kiváló módszer a baktériumok elpusztítására. Ráadásul, az egyike annak a három fertőtlenítőszernek, amelyeket a CDC javasol a koronavírus kapcsán.
A hipóval való fertőtlenítésnek azonban van néhány kulcsfontosságú szabálya, amiket kötelező betartani.
Talán, nagyon sokan ismeritek őket, de biztosak vagyunk benne, hogy mégtöbben nem. Mivel a jelenlegi helyzetben, amikor szinte minden védőfelszerelés hiánycikk hazánkban, hasznos lehet közelebbről is megismerni ezt a fertőtlenítési módszert. De mielőtt őrült módjára folyatnád a lakásban a hipót, néhány dolgot meg kell tanulnod.
A hatékonyság és biztonságod érdekében ugyanis nagyon oda kell figyelned a megfelelő használatra! Íme, három szabály, amit lehet, hogy te is azonnal felrúgnál!
1. A hipót fel kell hígítani vízzel!
Talán elsőre furcsának tűnhet, hogy vizet kell adni a hipóhoz, de a hígítás valójában az első és legfontosabb lépése a fertőtlenítésnek. Kutatások alapján, a vízzel hígított hipó sokkal hatásosabb megoldás a baktériumok elpusztításához, mint az egyszerű palacbkól történő felhasználás. De csak és kizárólag vízzel!
Példa: ha ajtókilincset vagy csaptelepet szeretnél fertőtleníteni, akkor a CDC az alábbi oldatot javasolja. Keverj össze öt evőkanálnyi hipót egy liter vízzel! A kiváló eredmény érdekében legalább egy percen keresztül hagyd érintkezni az oldatot a fertőtleníteni kívánt területtel és szellőztess használat közben, és után is!
2. Ne használd a hipót spray-palackban!
Abban az esetben ugyanis, ha a hipót spray-palackban hígítod, az reakcióba léphet a fúvóka fém részeivel és rozsdásodást okozhat, amely csökkenti tisztítószer hatékonyságát. Most azt kérdezed, hogy mi van az üzletekben vásárolt hipó spray-ekkel, igaz? A hipót tartalmazó spray-ek csomagolása során az összeszerelt fém alkatrészt speciálisan kezelik, hogy elkerüljék a rozsdásodást. Te ezt otthon nem tudod megoldani, így a legegyszerűbb, ha nem is próbálkozol ilyesmivel.
Tehát, ha otthoni hígítású hipó oldatot használsz, akkor olyan palackban oldd fel, amely már elég hígított hipóval telített tisztítószert tartalmazott!
3. Ne alkalmazz előre felhígított hipót!
A hipó hígított formájában jóval instabilabb, így hatékonysága viszonylag rövid időn belül csökken. Azaz, megromlik, hiszen a hígított hipó a hőmérséklet, a fény vagy a szennyeződések hatására lebomlik, és az aktív hatóanyagot sóvá és vízzé alakítja át. Ha tényleg valós eredményt akarsz elérni, akkor minden alkalommal frissen keverd össze az oldatot!