Na, az van, hogy a karácsony az év legcsodásabb időszaka. Egy szakasz az évben, amikor lelassítasz, megnyugszol, átértékelsz, megbecsülsz meg ilyenek. Csak van az azt megelőző időszak is, amiről keveset beszélünk. Pedig az aztán mindenről szól, csak harmóniáról nem.
Azért a három napért, amikor idilli békességben ülsz a szeretteiddel a kanapén, és a tizedik adag bejglit tömöd magadba, konkrétan az egekbe szökik a vérnyomásod heteken, hónapokon keresztül.
Mert nem mindegy, mi kerül az asztalra, nem mindegy, hogy néz ki a karácsonyfa, nem mindegy Kis Pista örül-e majd az ajándéknak, nem mindegy, elég ízletes lesz-e a töltött káposzta, meg nem mindegy, jó lesz-e az ezredik pulcsi a gyerekre. Közben meg nagyon is mindegy, merthogy az egész karácsonydolog rohadtul nem erről szól.
De most nem is ezt taglalnánk, hanem azt, hogyan tedd stresszmentessé a karácsonyi készülődést, hogy ne legyen mindenből eleged, mire Szenteste ott állsz a fa előtt.
1. Lista, lista, lista!
Hosszú sorokban tudnánk érvelni a lista mellett, hiszen számos előnye van. Az ünnepi időszkban pedig a legjob barátoddá válhat, ha ügyesen használod. Írj fel mindent, amit csak tudsz: kinek mit veszel ajándékba, kire mennyit költesz, kinek hol és mikor szerzed be a meglepetését, miket szeretnél főzni és ahhoz milyen alapanyagok kellenek. Írd fel azt is, ezeket hol tudod megvásárolni és mennyiért, melyik nap kezded el sütni a süteményeket és előkészíteni a fogásokat, mikor dekorálod a lakást, mikor hívod át Erzsi néniéket és mikor mész át Jancsi bácsiékhoz. Szóval mindent, de tényleg! Összeszedetteb és felkészültebb leszel, és nem érnek majd váratlan helyzetek. Legalábbis nem annyi, mint lista nélkül.
2. Mondj alkalomadtán nemet!
Tudjuk, hogy nehéz, de néha bizony azt kell mondani, hogy köszönöm, de nem, bocsi, de nem... Nem a te feladatod, hogy mindent megvegyél, hogy mindent megszervezz, hogy mindenkit meglátogass vagy épp mindenkit vendégül láss! Ha idén nincs pénzed, kedved, energiád ajándékozni, akkor egyszerűen mondj nemet, ha nem akarsz kisebb karácsonyi bulit rendezni, akkor mondj nemet, ha nincs kedved ebben az évben is hatvanféle süteményt készíteni, csak mondj nemet!
3. Ne hagyj mindent az utolsó pillanatra!
Sokan ott rontják el, hogy még 24.-e délelőtt indulnak nagybevásárlásra. Ezt nem kéne, nagyon nem... Reméljük, hogy a szekrény aljában már ott lapulnak a karácsonyi ajándékok, a lisztből kellő mennyiséget betáraztál és a csomagolópapírról sem feledkeztél meg! De ha ez mégsincs így, akkor szedd össze magad és ha időd engedi szerezz be és intézz el mindent, hogy a hátralévő időt zavartalunk élvezhesd!
4. Szánj időt magadra!
Utolsó pontunkban talán olyat írunk, amire eddig még soha nem gondoltál, mivelhogy az ünnepek arról szólnak, hogy mindenkit boldoggá és elégedetté tegyél. Ez egyébként is több sebből vérzik, de soha nem szabad megfeledkezned magadról! Legyen az a mézeskalács olyan tevékenység, amikor kiereszted a gőzt és hangolódsz, ne pedig olyan, amikor kapkodsz! Állj meg, lassíts le egy kicsit, fogj a kezedbe egy jó könyvet, készíts elő egy forró habfürdőt, gyújts illatos gyertyákat és engedd el egy picit az ünnepi lázat! Hidd el, másnap sokkal több erővel és hatékonyabban tudsz tovább készülődni, ha kellő időt szánsz egyszer-egyszer magadra!
Egy napon kezdődött az advent és a hanuka
Karácsony Gergely főpolgármester mind a két ünnepről megemlékezett a közösségi oldalán.
Merkely Béla: a nyugodt karácsony azon múlik, hányan veszik fel a harmadik oltást
A harmadik oltás hatása két hét alatt alakul ki, tehát "azok a családok tudnak nyugodtan a családi asztalhoz ülni, ahol két héttel karácsony előtt mindenki felvette a harmadik oltást" - mondta Merkeley.
A Honvédkórház igazgatója szerint karácsony előtt be kellene oltani a gyerekeket
A Honvédkórház vezetője szerint akkor lehet nyugodt a közös karácsonyi ünneplés, ha minden családtag be van oltva. Erre van még idő.