Egészen új, abszurd fejlemény, hogy a Fidesz-kormány újabb nyolc szociális intézményt ad ingyenesen egyházi tulajdonba. Ismervén, hogy az egyházak pénzügyi működése körülbelül annyira átlátható, mint egy veder sár, nem sok jót sejtet a dolog az adóforintjainkat illetően.
Önmagában még nem lenne probléma, hogy az egyházak is részt vesznek az idősgondozásban, illetve egyéb szociális területeken segítik a rászorulókat, hiszen az egyházaknak hagyományosan szerepe a szociális ellátásban. A gond ott kezdődik, hogy az egyházak pénzügyi működése teljesen átláthatatlan és megismerhetetlen, és emellett az idősgondozás éppen az egyik legjövedelmezőbb biznisszé növi ki magát az elöregedő Európában.
A Magyar Katolikus Egyház működésével kapcsolatban mindössze három dolgot szeretnénk felvillantani:
- a Magyar Katolikus Egyház csak 2020-ban 4 milliárd forint bevételre tett szert a hívek révén az adó 1%-okból
- Semjén Zsolt büszkén hirdette ki 2020 decemberebében, hogy a Fidesz 10 éve alatt tízszeresére nőtt az egyházak állami támogatása. Ez alapján - bár pontos összeget sajnos nem tudunk - többször tíz milliárd forintot kaphatott a a Katolikus Egyház az államkasszából csak tavaly
- mikor az átlátszó.hu megpróbált utánajárni, hogy mégis mennyi pénze van a katolikus egyháznak és úgy egyébként miből, azt a cinikus választ kapták, hogy nem kötelesek megmondani, nyazsgem.
A másik oldal az, hogy Orbán hogyan próbálja az állami szférából kifelé tolni az idősgondozást - minél beljebb a zavarosba, ahol mint tudjuk, nagyon jól lehet halászni. Ha megnézzük a Telex tematikus elemzését, azt látjuk, hogy az Orbán-kormány tudatosan építi az állam szociális szerepvállalását és állami pénzből fejleszti az egyházak szociális szerepvállalását és így növeli az ellenőrizhetetlenül elköltött közpénz mennyiségét. Ungár Péter a Facebook oladlán ezeket az adatokat és grafikát emelte ki a helyzet szemléltetésére:
2013-ban 9275 állami idősotthoni férőhely volt. 2019-ben ez 8009-re csökkent. Úgy, hogy pontosan tudjuk a szükség ezekre a férőhelyekre minden évben nő. Ugyanebben az időtávban az önkormányzati fenntartású helyek száma is csökkent.
2013-ban az egyházi idősotthoni férőhelyek száma 12966 volt, ez 2019-re 15346-ra nőtt. Mi az LMP-ben egyértelműnek tartjuk, hogy a szociális ellátórendszer alapvetően és elsődlegesen állami feladat. Azért fizetik a magyar állampolgárok az adót az államnak, hogy az állam üzemeltesse a szociális ellátórendszert, nem azért, hogy ezt kiszervezze az egyházaknak.
Az, hogy az Orbán-kormány alatt az idősgondozásban az állami férőhelyek száma csökkent, egy tragédia. Az idősgondozás egy egyre növekvő társadalmi probléma, még növekvő állami férőhelyekkel is csak szinten lehetne tartani a várólistákat.
Ungár szerint az idősgondozás egyértelműen állami feladat. Egyrészt az állami működés elvben jóval könnyebben átlátható, másrészt pedig ha az idősek ellátása nem üzleti alapon működik, akkor könnyebben elkerülhető az idősek és a dolgozók kihasználása - mármint minderre reális esély van a NER leváltását követően.
Legyen 2022. tehát a megtisztulás és a szociális intézmények rendbetételének az éve!
Forrás: Ungár Péter Facebook oldala, hvg.hu, telex.hu
Hihetetlenül erős egységfront Ungár Péter mögött
Múlt pénteken a szombathelyiek jövője szempontjából kivételes jelentőségű esemény zajlott le. Ungár Péter, az LMP ellenzéki előválasztási jelöltje Karácsony Gergellyel, Budapest főpolgármesterével és Kunhalmi Ágnessel, az MSZP társelnökével karöltve fejtette ki, hogy pontosan mit is jelent számukra Magyarország újregyesítése.
Ungár Péter: a kormány nem becsüli meg az ápolásra szorulókat és gondozóikat!
Az LMP képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy egy kutatás szerint a járvány miatt az amúgy is nagyon nehéz helyzetben élő családi gondozókra még több teher került.
Ungár Péter ígéretet tett: visszaszerzem a szombathelyiek pénzét!
Az LMP képviselő mellett áll az MSZP, a Jobbik, a Párbeszéd Magyarországért és személyesn Kunhalmi Ágnes is.