A Pannon Egyetem NEM kezdeményezte az alapítványi fenntartást.
Információink szerint a Corvinushoz és több más intézményhez hasonlóan alapítványi fenntartású lesz a veszprémi Pannon Egyetem is. Láttunk már ilyet az SZFE esetében, sőt naponta követjük fejleményeit a TV-ben.
Vajon kész van már a veszprémi forgatókönyv, a hatalom döntött? Az egyetem érdekeit mennyiben tudja képviselni egy fideszes politikus a kuratórium vezetője ként? Mennyi beleszólást tud kiharcolni a jelenlegi rektor?
Ezek ma még nyitott kérdések.
A Pannon Egyetem nem kívánta önmagától kezdeményezni a modellváltást, azaz az alapítványi fenntartásúvá válást. A döntés azonban, úgy tűnik, már nem az intézmény kompetenciája lesz – olvasható dr. Gelencsér András rektor a Veszpresszó portálnak írt levelében.
A városban terjedő hírek szerint a napokban tájékoztatták a tervekről a Pannon Egyetem vezetését, a leendő kuratórium irányítója pedig Navracsics Tibor fideszes politikus lesz.
Az alapítványi fenntartásúvá történő átalakítás kockázataival és lehetőségeivel már az elmúlt tanévben is foglalkozott a Rektori Tanács. Ott az az egyhangú döntés született, hogy az egyetem nem kívánja önmagától kezdeményezni a modellváltást, azaz az alapítványi fenntartásúvá válást, hanem kivár mindaddig, amíg nem látszanak egyértelműen az új modell előnyei az állami működési formához képest. Erre már nem kerülhet sor, úgy tűnik, a döntés nem az intézmény kompetenciája lesz.
Még nincsenek garanciák, legyenek!
A kialakult helyzetben egyértelmű szándékunk, hogy garanciákat kapjunk arra, hogy a Nyugat-Dunántúli régióban kiegyensúlyozottan és sikeresen működő, nemzetközileg elismert Pannon Egyetem saját, demokratikusan választott testületei által jóváhagyott célok és elvek mentén folytathassa tovább tevékenységét, és az egyetem polgárai összességében az átalakítás nyertesei legyenek. Ennek elérésében nem vagyunk teljesen eszköztelenek, előzetes tárgyalásaink eredményei biztatóak. Fontosnak tartjuk továbbá annak biztosítását, hogy a folyamat minden érdemi fázisa mindvégig nyitott legyen az egyetem döntéshozó testületei és az egyetem polgárai előtt" – nyilatkozta dr. Gelencsér András rektor.
Reméljük, Porga Gyula polgármester és Ovádi Péter országgyűlési képviselő is figyel arra, hogy korrekt egyeztetések történjenek, ez minden veszprémi érdeke! Egy jól működő egyetem egy derűsebb jövőkép záloga, még Veszprémben is.