Ha Orbán nem a stadionjaira és a strómanjaira szórná el a magyar emberek pénzét, nem kéne a legalapvetőbb eszközöket is adományokból beszereznie a kórházaknak - ez bizonyosodott be számunkra az IME szaklap egészségügyi konferenciáján.
Mint arról korábban beszámoltunk, a budai Új Szent János kórház Facebook-oldalán indított gyűjtést, mellyel karácsonyi adományokból próbálják a mindennapi betegellátás kellékeit beszerezni. A legalapvetőbb eszközöket várják az adakozóktól: vécédeszkákat, pizsamákat, fürdő papucsokat, kérnek például a gyereksebészetnek.
Kellemetlen és életveszélyes helyzetet teremtett Orbán az egészségügyben.
Az IME szaklap konferenciáján pedig kiderült még annál is nagyobb a baj, mint az elsőre tűnik. Nem a Szent János Kórház az egyetlen alulfinanszírozott intézmény: idén szeptemberre már 32 kórháznak fogyott el a pénze. Októberre a kórházak adóssága elérte a 64 milliárd forint, ami az elmúlt tíz évben a harmadik legnagyobb összeg. Sőt, havi 10-20 százalékkal emelkedik folyamatosan ez az összeg.
Orbán már szinte semmit nem hajlandó az egészségügyre költeni.
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdászt a beszélgetésen elmondta:brutálisan kicsi az állami szerepvállalás az egészségügyi ellátásban. Míg az EU-s átlag 9,9 százalék, addig Magyarország mindössze a GDP 6,6 százalékát fordítja egészségügyre.
Ez 1200-1300 milliárd forintot jelent éves szinten.
Ha ezt a horribilis összeget Orbán nem a stadionjaira költené, hanem az egészségügyre fordítaná, azzal szinte megduplázná a gyógyító-megelőző kiadásait.
Rendszerszintű gondok vannak.
A konferencián az is elhangzott, hiába tudja egy kórház vezetője, hogy át kell szervezni az intézmény tevékenységeit, nem tesz semmit, mivel központi döntésre vár. Viszont a kormányban is mindenki másra terel mindent: a Pénzügyminisztérium az Emmire, ők meg a kórházfenntartóra.
(Via.)