Ha valaki ezek után Putyin védelmére kel az Európai Tanács ülésein, az olyan, mintha beleköpne a bucsai tömegsírba - jelentette ki a hír kapcsán Cseh Katalin, a Momentum uniós képviselője.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen - jelentette be a hágai székhelyű bíróság pénteken.
A közlemény szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság kérelmet elbíráló bírói tanácsa az orosz elnökkel szemben azért adott ki elfogatóparancsot, mert megalapozott a gyanú, hogy személyesen felelős ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.
Ugyanezzel a bűncselekménnyel összefüggésben az ICC ugyancsak elfogatóparancsot adott ki Marija Lvova-Belova, az orosz elnöki hivatal gyermekjogi biztosa ellen.
Közölték: a bűncselekményeket feltételezhetően Ukrajna megszállt területein követték el 2022. február 24-től kezdődően.
A közlemény szerint "alapos a gyanú", hogy Vlagyimir Putyint és a gyerekjogi biztost a bíróság statútuma értelmében személyes büntetőjogi felelősség terheli, mert a bűncselekményeket közvetlenül, illetve másokkal közösen, vagy mások közbejárásával követték el, valamint azért, mert elmulasztottak megfelelő ellenőrzést gyakorolni azok fölött, akik a bűncselekményeket elkövették, elkövetésüket megengedték és a tényleges irányításuk alá tartoznak.
A kérelmet elbíráló tanács az ügyészség 2023. február 22-i beadványai alapján úgy ítélte meg, hogy alapos a gyanú, hogy mindkét gyanúsítottat felelősség terheli a lakosság törvényellenes deportálása és a lakosság törvényellenes átszállítása háborús bűncselekmény miatt, melyeket Ukrajna megszállt területein követtek el ukrajnai gyerekek sérelmére
- tudatta a bíróság.
A büntetőbíróság arról is tájékoztatott, hogy az elfogatóparancsok a sértettek és a tanúk védelme, valamint a nyomozás védelme érdekében általában titkosak, ám tekintettel arra, hogy az említett bűncselekmények elkövetése feltételezhetően továbbra is folyamatban van, valamint az elfogatóparancsok nyilvánosságra hozatala hozzájárulhat a további bűncselekmények elkövetésének megakadályozásához, a testület úgy ítélte meg, hogy az igazságszolgáltatás érdeke az, hogy tegyék közzé az elfogatóparancsok kiadásának tényét, a gyanúsítottak nevét, valamint a terhükre rótt bűncselekményeket.
Karim Khan, az ICC főügyésze közleményében azt írta, az ügyészség azért kérte az elfogatóparancs kiadását, mert hivatala árvaházakból és gyermekotthonokból elhurcolt gyermekek százairól szerzett tudomást. Az ügyészség által végzett független vizsgálat során összegyűjtött és elemzett bizonyítékok alapján alapos okkal feltételezhető, hogy Putyin és Lvova-Belova büntetőjogi felelősséggel tartozik az ukrán gyermekek jogellenes elhurcolásáért és átszállításáért Oroszországba.
Elmondta, a cselekmények egyebek mellett azt a szándékot mutatják, hogy az érintett gyermekeket véglegesen elszakítsák saját országuktól. A gyermekek közül sokakat örökbe adtak Oroszországban, amit megkönnyített egy, az orosz elnök által kiadott rendelettel módosított, az orosz állampolgárság megadásának eljárását felgyorsító törvény - tájékoztatott a főügyész.
Gondoskodnunk kell arról, hogy a feltételezett bűncselekmények elkövetőit felelősségre vonják, és a gyermekeket visszaadják családjuknak és közösségeiknek. Nem engedhetjük meg, hogy a gyerekeket hadizsákmányként kezeljék
- fogalmazott.
Khan közölte: továbbra is együttműködésre törekszik Oroszországgal az ukrajnai helyzettel kapcsolatban, és biztosítani fogja, hogy a büntetőbíróság kötelezettségének eleget téve a terhelő és a felmentő körülményeket egyaránt kivizsgálja.
Az ICC főügyésze végezetül kijelentette: hivatala további elfogatóparancsok kiadását fogja kezdeményezni, ha a bizonyítékok ezt alátámasztják.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a Twitteren azt írta, a gyerekek elhurcolása miatti elfogatóparancs csak a kezdete annak az folyamatnak, melynek célja a háborús bűnösök felelősségre vonása.
Szó sem lehet büntetlenségről
- nyomatékosította a spanyol politikus. Az unió nagyra értékeli és támogatja az ICC munkáját - hangsúlyozta az uniós diplomácia vezetője.
A háborús bűnösöket nem lehet mentegetni. Nem lehet közös sajtótájékoztatón barátnak nevezni. A háborús bűnösöket nemzetközi törvényszék elé kell állítani. (...) Ha valaki ezek után Putyin védelmére kel az Európai Tanács ülésein, az olyan, mintha beleköpne a bucsai tömegsírba
- jelentette ki a hír kapcsán Cseh Katalin, a Momentum uniós képviselője.
Egy éve tart a háború, amit Putyin már biztos nem nyerhet meg
Ez a háború csak egyféleképpen érhet véget: az eredeti határok helyreállításával. Hogy ezt az ukrán hadsereg éri el, vagy Putyin hatalma omlik előbb össze Oroszországban, az szinte másodlagos. A lényeg, hogy nem lehet másképp. Persze hogy mikor, az egy másik kérdés.
Nőnapi szankciók: szexuális bűncselekményekkel vádolt személyeket tett feketelistára az EU
A listán többek között az Ukrajna elleni hódító háborúban részt vevő, magasrangú orosz katonák szerepelnek. A 27 tagállam által egyhangúlag elfogadott lépést szándékosan időzítették a nemzetközi nőnap elé.
Csaknem nyolcmillió embert üldözött el Ukrajnából Putyin hódító háborúja
Az ENSZ menekültügyi főbiztossága szerint a második világháború óta nem volt példa akkora menekültáradatra, mint amekkorát Orbán kegyetlen őrült példaképe okozott. És a magyar káoszkormány a komplett lakájmédiájával együtt még mindig az agresszor szekerét tolja.