Fekete-Győr András szerint Magyarország és a Közép-Kelet-Európai régió szempontjából is döntő jelentősége lehet a mai amerikai félidős választásnak.
A november 8-i amerikai félidős választásokon a képviselőház 435 tagját, valamint a törvényhozás 100 tagú felsőházának, a szenátusnak 35 új tagját választják meg, és 36 államban kormányzóválasztást is rendeznek, valamint több helyi szintű szavazást is most tartanak. A szenátusi többség a várakozások szerint 3-4 állam eredményén dől majd el, Pennsylvania állam mellett Georgia, Nevada és Arizona számít igazi "csatatér"-államnak.
Fekete-Győr András Facebook bejegyzése szerint ennek a választásnak Magyarország és a Közép-Kelet-Európai régió szempontjából is döntő jelentősége lehet.
A Momentum országgyűlési képviselője úgy gondolja, ha a republikánusok kerülnek többségbe az alsóházban (amire a közvélemény-kutató cégek jelenleg nagyjából 80%-os esélyt adnak), félő, hogy a jövőben elmaradhatnak/lelassulhatnak a kárpátaljai magyarok által is lakott Ukrajnának szánt amerikai segélyszállítmányok.
Ha a kongresszus megvonja a támogatását Ukrajnától, az beláthatatlan következményekkel járhat Magyarország és az egész régió biztonságára nézve. A tanulság az, hogy EU-nak meg kell tanulnia az Egyesült Államok nélkül is megoldani a maga biztonságpolitikai kihívásait.
- írja posztjában az ellenzéki képviselő, aki szerint a republikánusok győzelmének nemcsak Ukrajna szempontjából lehet komoly jelentősége, de nagyban megnövelheti a veszélyét annak is, hogy 2024-ben Trump visszatér a hatalomba. Ez azért jelentene csapást az atlanti szövetség számára, mert Trump és a republikánus párt szélsőjobboldali szárnya nem hisz a szabályokon alapuló nemzetközi rendben.
Trump nemcsak az USA demokratikus intézményrendszerét gyengítette meg a regnálása alatt, de súlyos sebeket ejtett a nemzetközi renden és a liberális demokráciák helyzetén is a világban. Putyin helyett Trump az USA természetes szövetségeseivel került "hidegháborús" viszonyba.
Gondoljon bármit a Fidesz és Orbán Viktor, az ő érdekeikkel is ellentétes lenne, ha a nemzetközi rend meggyengülne. A jelenlegi világrend az, ami miatt a nagy országok közül egyáltalán figyelembe veszik a magyarok akaratát. Szabályok nélkül csak az erősebbek akarata érvényesülne, mind keleti, mind nyugati irányban. Ezt még az Orbán-kormány sem akarhatja. Bármilyen furcsán hangozzék is, a Fidesznek is az az érdeke, hogy Trumpék minél nagyobb arányban kikapjanak holnap a szavazóurnáknál.
- vonta le a következtetést Fekete-Győr András.
Beidézi Donald Trumpot a 2021. január 6-i zavargásokat vizsgáló képviselőházi bizottság
Bajban van Orbán jóbarátja. Az amerikaiak nem nézik jó szemmel, ha valaki halálos áldozatokkal járó puccsot szervez az alkotmányos rend ellen.
Az amerikai külügyminiszter nem tárgyal Orbánnal
Antony Blinken amerikai külügyminiszter március 3. és 8. között Európába jön közös startégiákat kidolgozni a fontos és kevésbé fontos európai vezetőkkel. Orbán nem tartozik egyik kategóriába sem...