Az infláció már meghaladja a 20 százalékot is, legjobban az élelmiszerárak szabadultak el. A leginkább azok helyzete romlik, akik bérből, fizetésből élnek, és akik nem tudnak másodállást, többletmunkát vállalni, ők jellemzően a közszolgálati dolgozók.
Az LMP inflációkövető béremelést adna minden közszolgálati dolgozónak - mondta az ellenzéki párt országgyűlési frakcióvezető-helyettese vasárnapi budapesti, online is közvetített sajtótájékoztatóján.
Kanász-Nagy Máté kifejtette: az infláció már meghaladja a 20 százalékot is, legjobban az élelmiszerárak szabadultak el. A leginkább azok helyzete romlik, akik bérből, fizetésből élnek, és akik nem tudnak másodállást, többletmunkát vállalni, ők jellemzően a közszolgálati dolgozók - közölte.
Az LPM javaslata szerint a szociális ágazatban, az oktatásban, az egészségügyben, az államigazgatásban dolgozók esetében minden év január 1-jén és július 1-jén meg kell állapítani azt a bérkorrekciót, ami egyenlő az infláció mértékével, és ezzel emelni kell minden közszolgálati dolgozó bérét - hangsúlyozta.
Ennek a társasági adó emelésével meg is lenne a forrása - mondta a politikus, hozzátéve, hogy az LMP szerint a társasági adó kulcsát 500 millió forint éves nyereség felett, az ezt meghaladó részre 25 százalékra kellene emelni. Ebből lehetne finanszírozni azt a bérforrást, amire szükség lenne a közszolgálati dolgozók esetében - mutatott rá.
A frakcióvezető-helyettes a párt javaslatai között említette a diplomás bérminimum bevezetését, amit az LPM már korábban is szorgalmazott. A tudásalapú társadalom a válságálló, ehhez minél több diplomásra van szükség Magyarországon a munkaerőpiac minden szegmenségben, így a közszolgáltatások területén is - fejtette ki.
A diplomás bérmimimum a garantált bérminimum összegét 30 százalékkal haladná meg - jelezte.
Kanász-Nagy Máté kitért arra is: a pedagógusok és a munkájukat segítő szakemberek helyzete 2016 óta folyamatosan romlik, mert a kormány a pedagógus életpálya-modell bevezetésére vonatkozó eredeti ígéretét megszegte.
Az LMP szerint az oktatásban dolgozók esetében a megoldás az inflációkövető béremelésen túl egy azonnali, a korábbi évek pénzromlását kompenzáló béremelés lenne.
Nulladik lépésben a pedagógusok bérét 45 százalékkal meg kell emelni, és utána kellene az esetükben is érvényesíteni az inflációkövető béremelést - fogalmazott.
Hozzátette, hogy az LMP maximálisan támogatja a Tudásmenet követeléseit.
(MTI)
Itt az orbáni megszorítások és az infláció hatása: jóval kevesebb élemiszert vesznek a magyarok, mint korábban
A pártállami KSH persze azt emelte ki az adatokból, hogy 0,6%-kal nőtt a kiskereskedelem tavaly novemberben, de ha ebbe nem számoljuk bele az akkor még ársapkás benzint áruló benzinkutak forgalmát, jóval szomorúbb a kép.
Már 80 százalékos béremelésnél tartanánk, ha Orbán megtartja a pedagógusoknak tett ígéretét
Ha a kormány betartja a 2013-as törvényben rögzített ígéretét és a pedagógus bérek vetítési alapja a mindenkori garantált minimálbér, akkor mára a fizetésük nem a szakszervezetek által követelt 45 százalékkal lenne magasabb, hanem 80 százalékkal.
A KSH szerint 510 ezer forint volt októberben a bruttó átlagkereset
18,4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, de persze a 22% feletti inflációt így se sikerült utolérnie.