100 településen jártak az MSZP vezetői, több ezer aktivistával konzultáltak, március 14-én elfogadták a stratégiájukat, Tóth Bertalan és Kunhalmi Ágnes sajtótájékoztatón mutatták be azt.
Tóth Bertalan kiemelte:
Az önkormányzati választások megmutatták, hogy a Fideszt le lehet győzni. Közel 100 ezer választóval többen támogatják az MSZP-t, mint az elmúlt időszakban, a Párbeszéddel együtt 10% körüli most a párt támogatottsága. A pártelnök szerint kiegyenlítetté váltak az erőviszonyok az ellenzéki oldalon.
Az MSZP három fő pillért határozott meg a jövőre nézve. Ezek a következők:
- jogbiztonság, demokrácia
- esélyegyenlőség megteremtése
- környezettudatosság
Tóth azt mondta, a párt ötvözni fogja a szociáldemokráciát a zöld politikával. A szakszervezetekkel és a zöld mozgalmakkal törekszik együttműködésre.
Salgótarjánt hozta fel példaként az egészségügy kapcsán Tóth Bertalan, ahol ösztöndíj jár az orvostan-hallgatóknak, bérlakás az orvosoknak, illetve iparűzési-adómentesség minden háziorvosnak.
Másik példaként említette, hogy az iskoláknak a fenntartójuktól függetlenül ugyanolyan finanszírozásban kellene részesülniük. Szerinte vissza kell adni a tanítási szabadságot, radikálisan kell a felsőoktatáshoz való hozzáférést bővíteni, hogy ne legyen szükség diákhitelre.
Szakszervezeteket, tisztességes béreket harcolna ki az MSZP, mert
a dolgozókat meg kell védeni és meg kell fizetni.
Tóth ennek kapcsán elmondta, stratégiai célokat tűzött ki a párt. Többek között:
- egyenlő munkáért, egyenlő bért a gyakorlatban is
- a szakszervezetek is részesüljenek az adó 1%-ból és az állam is tegyen hozzá 1%-ot
- tanácsadó testületek jöjjenek létre az önkormányzatokban a szakszervezetek mellett.
- házi gondozás, időskori ellátás megszervezése
- egészségügy- és szociális ellátórendszer helyrerakása
A pártelnök szerint jövő szolidáris és zöld
Tóth Bertalan úgy véli, a korlátok nélküli kapitalizmus nem jó út. Szél, geotermikus- és zöld energia jelenti a fenntartható életet. Ha az ellenzék kormányra kerül, a teljes közlekedés átszervezését célul kell kitűzni, valamint valódi segítséget kell adni a CO-kibocsátás mérsékléséért.
A pártelnök hozzátette: az MSZP a jövő köztársaságáért küzd, ehhez már létrejött az ellenzéki egység. Világos üzeneteket fogalmazott meg ehhez a párt:
Közös lista, közös miniszterelnökjelölt, minden egyéni körzetben egy jelölt és előválasztások
Kunhalmi Ágnes kiegészítette az MSZP elnökét néhány gondolattal:
Mostanra kialakult a szavazók és a pártok között a bizalom a politikus szerint. Kunhalmi azonban úgy véli, a váratlan akciók, mint a két polgármester átigazolása, rombolja ezt a bizalmat, mert azt látják a választók, hogy nem a közös kormányzásért tesznek a pártok.
Kunhalmi szerint 2022-ben a magyarok kormányváltást akarnak.
Példaként hozta fel az önkormányzati- és a 2018-as választást, ahol az akarat már megvolt, csak a pártok együttműködése nem.
Kunhalmi a teveikhez hozzátette:
- a bérlakásrendszer létrehozását szorgalmazni kell
- 6,5% emelést kell adni a nyugdíjasoknak
- az egészségügy kapcsán elmondta, hogy a sportra költött 300 milliárdból át kell csoportosítani egészségügyi területekre is
- garantált bérminimumhoz kössék a pedagógusok juttatását, (amely így 210600Ft lenne)
- új, szakmai alaptanterv készüljön