Egy hosszú és küzdelmes alulról szerveződés eredménye, hogy az egészségügy megreformálásáért küzdő orvosok leváltották a Magyar Orvosi Kamara (MOK) 16 éve regnáló fideszes elnökét. Összeszedtük, hogyan jutott idáig ez a csoport.
Mint ismert, a Magyar Orvosi Kamarának 16 év után leváltották a vezetőjét. A magyar orvostársadalom legfontosabb szervezetében elsöprő többséggel választották meg Éger István helyére Kincses Gyulát.
Ezen cikkünkben végig vesszük, hogyan jutott idáig a Magyar Orvosi Kamara.
Már az év elejétől kezdve érzékelni lehetett a MOK-on belül azt, hogy a tagok sokkal keményebb érdekképviseletet várnak el a kamara vezetőségétől. Olyannyira tarthatatlan lett az egészségügy állapota, hogy a szervezetet egész évben alulról szerveződve próbálta változásra bírni és szakmailag erősebbé tenni a tagság.
A változás akaró orvosokat fogta össze az Újratervezés.
A változást akaró tagokat a 2019 februárjában alakuló Újratervezés kezdte összefogni. A tömörülés egyébként az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű rendkívül sikeres Facebook-csoportból nőtte ki magát. Az egyesülés első számú célkitűzése az, hogy a Magyar Orvosi Kamarával kezdi az egészségügy átalakítását. Ahogyan azt már a felhívásukban is megírták, az orvostársadalomnak a kezébe kell vennie a sorsát, és változásra kell bírnia a kamara elnökségét ahhoz, hogy az összes Magyarországon praktizáló orvost tömörítő szervezet hatékonyabban tudjon részt venni az egészségügy rendbetételében.
Évek óta nem volt ilyen aktív a kamarán belüli választási kampány.
Az orvos társadalom óriási elégedetlenségét jelzi, hogy a tavaszi területi és országos küldötteket megválasztásának idején, valamint a szombati elnökválasztáson is sokkal nagyobb volt az aktivitás a korábbiaknál. Ahogyan arra egy fogorvos korábban a 24.hu-nak rámutatott, nem meglepő a korábbi évek passzivitása. Az orvosok több állással próbálják eltartania a családjukat. A második-harmadik állásban is ugyanúgy teljesíteniük kell, ami mellett a kamarai ügyek háttérbe szorulnak.
Idén az elviselhetetlenné vált helyzet hatására mégis aktivizálódott a tagság.
Fontos kiemelni, hogy a MOK-tagság elégedetlensége nem csak a gyenge érdekképviselet és az egészségügyben nap mint nap tapasztalható elviselhetetlen állapotok miatt alakult ki. Jelentős szerepet játszott az is, hogy az Orvosi Kamara működését évek óta botrányok tarkítják.
Mint arról a 24.hu beszámolt, már Éger 2003-as elnökké-válása is botrányokkal teli volt. Úgy választatta meg magát a kamara elnökévé, hogy az akkori vezető épp a német társszervezet elnökével tárgyalt, ezért nem tudott részt venni a közgyűlésen.
A Fidesz-kormány jócskán segítette Éger hatalmon maradását.
A jogszabályok szerint Éger István csak 8 éven, azaz két cikluson keresztül vezethette volna a MOK-ot. Azonban egy Fidesz-kormény által hozott, a kötelező kamarai tagság visszaállításáról szóló törvény úgy rendelkezett, hogy a törvény hatályba lépésétől számítva újabb két alkalommal a tisztségviselők újraválaszthatók.
Botrányok tömege köthető Éger nevéhez.
Orbán hatalomgyakorlásához hasonlóan Éger vezetése alatt is botrányok tömege került napvilágra, mégis megőrizte elnöki székét. A kamara felügyelőbizottsága például hatósági vizsgálatokat is kezdeményezett az elnökség ellen. Kiderült ugyanis, hogy a kamarai tagdíjak szerintük jogszerűtlenül emelték és aggályokat felvetően használták fel. Ráadásul a kamarai vezetés akadályozta a vizsgálódó felügyelőbizottság munkáját. De olyan is előfordult, hogy egy orvos trágár jelzőket használt Orbán Viktor és Orbán Ráhelre Facebook-oldalán, ezt követően pedig azonnal etikai vizsgálatot folytatott le a kamara a doktor ellen. Rövid felsorolásunk azonban még csak a jéghegy csúcsa.
Nagy tervei vannak az Újratervezésnek.
Az egész orvos-beteg viszonyt is át kívánják alakítani. A hálapénz által fenntartott feudális struktúra, ami uralja a hazai egészségügyi ellátórendszert, még a fő haszonélvezőknek is rossz. Muszáj megtalálni azt a megoldást, ami minden szereplő érdekét szolgálja.