Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője pert nyert az állam ellen. Így már többet megtudhatunk majd arról, miért fizettek ki 324 milliárd forintot az adófizetők pénzéből egy olyan cég kisebbségi tulajdonrészéért, ami 2020-ban és 2021-ben is veszteséges volt.
Döntött a Fővárosi Törvényszék a Vodafone Magyarország 49%-os üzletrésze állami megvásárlási körülményeinek tisztázására indított adatigénylési peremben. Az ítélet értelmében az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 15 napon belül köteles kiadni a részemre – a bíróság által továbbra is üzleti titokként kezelendőnek tartott adatok kitakarása mellett – az adásvételi szerződést, valamint az ügyletet megelőzően készített értékelési, üzleti és jogi átvilágítási jelentéseket.
- írta közösségi oldalán Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a szocialista politikus szerint érvénytelen lehet a Vodafone kínai hitelből finanszírozott, többszázmilliárdos felvásárlása.
A per során (amelyet most Tóth megnyert) ugyanis a Corvinus Zrt. védője jelezte, hogy több ezer oldalas angol nyelvű szövegről van szó, aminek a fordítása igen drága lenne, és a költségeket a felperesnek kellene vállalnia, ha a bíróság a dokumentum kiadására kötelezné a társaságot. Csakhogy az MSZP jogértelmezése szerint a nemzeti vagyonról szóló törvény előírja, hogy az állami szerződéseket magyarul kell kötni, a magyar jog alapján, hogy vita esetén magyar bíróság járhasson el. Ha nincs magyar nyelvű szerződés, akkor ennek a követelménynek a Vodafone adásvételi szerződése nem tesz eleget.
A bíróság is igazat adott Tóthnak ebben, hisz a mostani ítéletében egyértelművé tette, hogy a dokumentumok angolról magyarra történő fordításának 20 millió forintos költségét az állam viseli, hiszen eleve magyar nyelven kellett volna szerződést kötniük.
Így már többet megtudhatunk majd arról, miért fizetett a magyar állam 324 milliárd forintot az adófizetők pénzéből egy olyan cég kisebbségi tulajdonrészéért, ami 2020-ban és 2021-ben is veszteséges volt.
- írta a szocialista politikus, majd hosszan sorolta azokat a dolgokat, amelyekre ez a pénz elég lett volna, és fontosabbak lettek volna az állami tulajdonszerzésnél.
Egyelőre minden jel arra utal, hogy az ügylet valódi célja egy olyan újabb információs bázis megszerzése lehetett, amely a Fidesz és Orbán Viktor hatalomban tartását szolgálhatja. Kerül, amibe kerül, végül is Orbánék szerint az adófizetők pénze mindenre (is) elég. Ezt erősíti, hogy az üzlet célja nem az állam vagyonának gyarapodása lehetett, hanem – a későbbi Vodafone-Yettel részvénycsere-ügylet révén, mely után a 4iG immár 70,5 százalékban ellenőrzi a Vodafone Magyarország Zrt-t – egy magántársaságé! Orbánék valójában a 4iG számára nyújthattak támogatást.
- jelentette ki bejegyzésében Tóth Bertalan.
Lehet, hogy érvénytelen a Vodafone-felvásárlás? Az MSZP szerint ezen a banánhéjon csúsztak el
Csak angol nyelvű szerződés készült a Vodafone felvásárlásáról. Tóth Bertalan szerint emiatt a szerződés semmis, mert a nemzeti vagyonról szóló törvény előírja, hogy az állami szerződéseket magyarul kell kötni, a magyar jog alapján, hogy vita esetén magyar bíróság járhasson el.
Adóságcsapda: Kínai hitelből vette meg az állam a Vodafone-t
Fontos szerepe lehetett az ügyletben Orbán kínai bankár jóbarátjának is.
A Momentum az Európai Bíróságig menne, hogy megtörje a NER-es távközlési monopóliumot
Nemrég született egy precedens értékű ítélet az Európai Bíróságon két francia kábeltévé összeolvadásával kapcsolatban, ez a minta.