A DK azt követeli, hogy azonnal csökkentsék nulla százalékra az alapvető élelmiszerek szűk körének áfakulcsát, és ezt a csökkentést legalább március 31-ig tartsák fenn. Ezekre a termékekre ezt követően is csak öt százalékos áfakulcsot alkalmazzanak, a népegészségügyi termékadót pedig helyezzék hatályon kívül.
A Demokratikus Koalíció (DK) árnyékkormánya egyebek között az infláció, az egészségügy és az épületfelújítások témájában fogalmazott meg javaslatokat - mondta el budapesti, online is közvetített sajtótájékoztatóján a párt árnyékminiszterelnöke hétfőn.
Az eseményen Dobrev Klára kijelentette, hogy a kormány elveszítette az irányítást a hazai árszínvonal felett. A Demokratikus Koalíció ezért azt indítványozza, hogy azonnal csökkentsék nulla százalékra az alapvető élelmiszerek "szűk körének" áfakulcsát, és ezt a csökkentést legalább március 31-ig tartsák fenn. Ezekre a termékekre ezt követően is csak öt százalékos áfakulcsot alkalmazzanak, a népegészségügyi termékadót pedig helyezzék hatályon kívül - kérte. A politikus emellett arra is felszólította a kabinetet, hogy április 30-ig mérsékelje öt százalékosra az energia áfakulcsát, a rendszerhasználati díjakat pedig fagyassza be.
Hangot adott annak a véleményének, hogy a pénz és az árfolyam stabilitása bizalmi kérdés, a világ azonban elveszítette a bizalmát az Orbán-kormányban és ennek hatásaként a magyar gazdaságban is. Éppen ezért meg kell állapodni az EU-val, amihez tényleges korrupcióellenes intézkedésekre, az Európai Ügyészséghez való csatlakozásra és megfelelő, független, demokratikus ellenőrzésre van szükség - jelentette ki Dobrev Klára.
A költségvetés köszönőviszonyban sincs a valós folyamatokkal - fogalmazott az EP-képviselő, aki szerint azonnal új büdzsét kell készíteni, méghozzá hároméves gazdaságpolitikai kitekintéssel és "valós számokkal". Rövid távon szintén erősítené a magyar gazdaságba vetett bizalmat, ha az ország elkötelezné magát az euró bevezetése mellett - tette hozzá.
Bejelentette, hogy indítványaikat a DK frakciója országgyűlési határozati javaslatként be fogja nyújtani a parlamentnek.
Másik témára áttérve azt mondta, hogy a Demokratikus Koalíció elfogadhatatlannak tartja és elutasítja az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló kormányzati elképzeléseket. Súlyos hiba, sőt bűn, hogy a szakrendelők és a háziorvosi ellátások szervezését elveszik az önkormányzatoktól - állította a politikus.
Leszögezte, hogy a valódi megoldást egy minden egészségügyi dolgozót érintő béremelési pálya jelentene. Hozzátette, hogy a várólistákat csak megfelelően finanszírozott programokkal lehet csökkenteni.
Hangsúlyozta, a DK életveszélyesnek tartja, amit a kabinet ügyeleti rendszerrel tervez végrehajtani, mert húsz-harmincezeres városok maradnak ügyeleti ellátás nélkül. Arra is kitért, hogy a háziorvosokat és a szakorvosi rendelőket is sújtja a "rezsikatasztrófa", ezért teljes mértékben finanszírozni kell a rezsiköltségeik emelkedését.
Elmondta, hogy felkérte Komáromi Zoltánt, a párt szakpolitikusát, kezdjen egyeztetést az érintettekkel, mert a DK egy átfogó, minden részletre kiterjedő, végrehajtható alternatívával akar előállni.
Újabb területet elemezve kiemelte, hogy a magyar lakóépületállomány közel nyolcvan százaléka felújításra szorul. Hangsúlyozta, hogy az árnyékkormány olyan programot fog kidolgozni, aminek keretében öt év alatt másfél millió lakást lehet felújítani. Ez a felújítási program megközelítőleg 4500 milliárd forintba kerülne, de a jelentős részét uniós forrásokból lehetne végrehajtani - érvelt a politikus.
Rámutatott, hogy az épületfelújítások a klímavédelmi előnyeik mellett mérsékelnék a rezsiszámlákat, miközben az Oroszoroszágtól való energiafüggőséget is csökkentenék. Arra is kitért, hogy a program ideje alatt a felújításhoz szükséges alapanyagok áfáját öt százalékra csökkentenék.
Kérdésre válaszolva Dobrev Klára azt mondta, hogy a Demokratikus Koalíció képviselői meg fogják szavazni a parlamentben Paks I. üzemidejének meghosszabbítását, de a DK és az árnyékkormány nem ért egyet azzal, hogy Magyarország most új atomerőművet építsen.
Kérdezték az atomenergiát érintő uniós szankcióról is, amire azt felelte, hogy Magyarországnak kellenek a Paks I. működéséhez szükséges eszközök, Paks II. esetében azonban "mindent elkövetek, hogy ez a pénzkidobás, és egyébként kizárólag csak korrupciós célt szolgáló" beruházás minél hamarabb leálljon.
Egy másik felvetésre azt válaszolta, hogy sehogy nem áll az Apró-villa eladása.
Kérdezték az új energetikai minisztériumról, válaszul rámutatott, hogy az árnyékkormány már szeptember rezsi- és energiaügyi árnyékminisztert állított. Hozzátette, nagyon várja, hogy az új miniszter bejelenti, a magyar emberek számláin is jóváírják a nemzetközi piacokon tapasztalható gázárzuhanást.
(MTI)
Ezért lépett le Palkovics: új minisztérium alakul
Önálló energiaügyi minisztérium létrehozásáról döntött a kormány. Palkovics távozásával a Technológiai és Ipari Minisztérium megszűnik, feladatait a gazdasági, az építésügyi és beruházási és a kulturális és innovációs tárca veszi át.
A magyarok majdnem felének gondot okoz az eget verő infláció
De a fideszesek egy része még mindig jobban hisz a kormánypropagandának, mint a saját zsebének, mert közülük a társadalom többi részénél jóval kevesebben érzik úgy, hogy súlyos gondot jelentenek nekik az emelkedő árak. És azért annyira sokan nem férnek bele a NERisztokráciába.
Gyurcsány Ferenc költözik: eladják az Apró-villát
Azt szinte az egész ország tudja, hogy Gyurcsány Ferenc és családja Dobrev Klára nagyapjának, Apró Antalnak egykori villájában él. Az viszont csak most derült ki, hogy a Gyurcsány-család megválik szeretett otthonától. A gyerekek kirepülése az ok.