Amikor Orbánéknak pénzre van szükségük, hogy legalább enyhítsék az egyre súlyosabb áremelkedések hatását, a brüsszelezést felváltja az európai éltanuló szerepének felvétele. 13 milliárd euró a tét.
Az Országgyűlés a mai napon elfogadta azt az igazságügyi törvénytervezetet, amelytől a kormánypárt az uniós pénzek egy részének feloldását várja. A törvényjavaslatot, amely eredetileg a vagyonnyilatkozati rendszer újabb módosításáról szólt, majd az utolsó pillanatban teljesen átírták a törvényalkotási bizottságban, és új címet adtak neki. A Telex arról ír, hogy a civil szervezetek szerint (a Fideszre jellemző módon) házszabályellenesen vitték át az igazságügyi reformot az Országgyűlésen. A törvénymódosításban vannak pozitív elemek is szerintük, de több ponton elmarad az EU által azonosított jogállamisági problémák orvoslása.
Az Országgyűlés 151 igen szavazattal, 23 tartózkodás mellett fogadta el a jelentősen átírt javaslatot szerdán.
Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője szerint úgy tűnik, amikor Orbánéknak pénzre van szükségük, hogy legalább enyhítsék az egyre súlyosabb áremelkedések hatását, a "brüsszelezést" felváltja az európai éltanuló szerepének felvétele. De persze ettől még messze vagyunk attól, hogy a hiányzó uniós pénzek megérkezzenek Magyarországra.
Jelenleg a teljes, 22 milliárd eurós keretet tartja vissza az EU, a megszavazott igazságügyi reformmal viszont alig több, mint a pénz feléhez juthat hozzá a kormány. Ha egyáltalán hozzájut: rég nem bízik ugyanis már senki a magyar kormányban, így az EU is attól tart, hogy különféle trükkökkel kerülik majd meg a most elfogadott törvényeiket. Erre jó példa a már – elviekben – működő, uniós pénzek felhasználását ellenőrző Integritás Hatóság, amely a felállása óta érdemi tevékenységet még nem végzett, és nem igazán válaszol a különböző, korrupciós ügyekkel kapcsolatos megkeresésekre.
Az uniós pénzek tehát továbbra is veszélyben – maximum egy részéhez juthatunk hozzá, miközben már most is súlyos károkat okozott a kormány a gazdaságnak azzal, hogy idáig húzta a reform elfogadását. Egyetlen igazi megoldás lenne: ha az EU végre a magyar kormány kikerülésével közvetlenül a magyar vállalkozásoknak, önkormányzatoknak és civil szervezeteknek utalná el az uniós forrásokat.
- írta közösségi oldalán a parlamenti döntés kapcsán a momentumos politikus.
Donáth Anna Von der Leyenhez fordult, hogy az EU-s forrásokat közvetlenül az önkormányzatok és a magyar cégek kapják meg
Az EP-képviselő kérése nem lenne példa nélküli, hiszen épp nemrég sikerült elérnie, hogy magyar civil szervezetek az EU egy speciális programjának keretében 1,4 milliárd forint közvetlen támogatást kapjanak az EU-tól.
Donáth Anna munkájának gyümölcse, hogy közvetlen kaphatnak EU-s pénzt a magyar civilek
Négy magyar civil szervezet összesen 1,4 milliárd forintot kapott egy uniós keretből. A pénzt a magyar civilek között fogják pályázati rendszer keretében szétosztani, és a kormánynak nem lesz beleszólása.
Elvileg szombat óta létezik, de gyakorlatilag elérhetetlen az új korrupció-ellenes hivatal
Az EU irányába tett egyik legnagyobb kormányzati vállalás egy korrupciót visszaszorítani hivatott hatóság felállítása volt. Papíron ez a hatóság november 19-én indult, de aznap még az épület sem volt nyitva. Ma újra megpróbált feljelentést tenni a momentumos Tompos Márton az Integritás Hatóságnál, de most is csak a recepcióig jutott.