Az ellenzéki képviselők a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) új szabályozásáról szóló javaslat visszavonását, érdemi vita lefolytatását és a szakmai szervezetek véleményének figyelembevételét kérték. Tiltakoznak az érdekvédelmi képviseletek is.
Az eddiginél magasabb, 18 millió forintos bevételi értékhatárig alkalmazható a jövőben a kisadózó vállalkozók tételes adóját, vagyis a katát. A módosításról 120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett szavazott kedden a Ház, kivételes eljárásban.
A szavazás előtti vitában sorra szóllaltak fel az ellenzéki pártok képviselői.
Tordai Bence (Párbeszéd) azt javasolta a kormánynak, ha már a magyar társadalom érdekeit nem nézik, nézzék legalább a saját önös érdekeiket, hiszen nem akarhatják, hogy egymillió embert saját magukra haragítsanak.
Megítélése szerint a kormány és az egész ország érdeke az lenne, hogy az óriáscégek, akiknek adóparadicsomot építettek ki Magyarországon, megfizessék az adót. Magyarországnak 600 milliárd forintnyi többletbevételt jelentene, ha csatlakozna 140 ország megállapodásához a nemzetközi multinacionális cégek megadóztatásáról - mondta, majd feltette a kérdést, hány milliárd forintot vár a kormány a katások sanyargatásától?
Tóth Endre (Momentum) felolvasta a Magyar Orvosi Kamara közleményét, amelyben a szakmai szervezet arra figyelmeztet, hogy a kata-szabályok átmenet nélküli módosítása tovább nehezíti az egészégügyben az ügyeletek ellátását, a betegellátást, és azt kéri, legalább a betegek biztonsága érdekében halasszák el a döntést a társadalmi konzultáció erejéig.
Szabó Szabolcs (Momentum) a Szépírók Társaságának nyílt levelét olvasta fel, amelyben tiltakoznak a katáról szóló új javaslat ellen és arra szólítják fel a döntéshozókat, hogy ne fogadják el a javaslatot, amely tönkreteszi a művészeti szektorban vállalkozóként dolgozók utolsó menedékét.
Csárdy Antal (LMP) a taxisok érdekképviseletének levelét olvasta fel, jelezve, még a javaslat egyetlen kivételezett csoportja is korrekciót kér a kormánytól.
Hozzátette: jelzésértékű, hogy ennyi szakmai szervezet tiltakozik a javaslat ellen, amit szerinte haladéktalanul vissza kell vonni.
Bedő Dávid (Momentum) arra figyelmeztetett, a kata szabályozásának szigorítása után majdnem minden szolgáltatásnak emelkedni fog az ára.
Szabó Rebeka (Párbeszéd) "ostoba marhaságnak" nevezte a javaslatot és annak ilyen rövid határidejű bevezetését. A képviselő azt javasolta a fideszes képviselőknek, akiknek szerinte fogalmuk sincs arról, mi történik az országban, hogy menjenek ki a Margit-hídra, nézzenek a tüntetők szemébe, aztán tükörbe.
Keresztes László Lóránd (LMP) ugyancsak azt kifogásolta, hogy a kormány a jogszabályokban is előírt egyeztetési kötelezettségének nem tett eleget. A javaslat napirendről való levételét, "érdemi, részletes vita" felfolytatását és a szakmai szervezetek véleményének meghallgatását kérte a kormánytól.
Gelencsér Ferenc (Momentum) a kormány szégyenének nevezte a javaslatot, megjegyezve, a magyar történelem során nem volt példa ilyen cinizmusra.
Tordai Bence (Párbeszéd) azt mondta, a választókerületében található II. kerületben van a legtöbb egyéni vállalkozó, és szerinte a javaslattal a kormány célja, hogy "azokat üssék," akik eddig a kormánytól nem függő vállalkozóként túl "sok borsot törtek a Fidesz orra alá".
Kunhalmi Ágnes (MSZP) azt mondta, most fog kiderülni az ország nyilvánossága számára, hogy egy világgazdasági válságot a kormány sem képes megszorítások nélkül végigcsinálni.
Dömötör Csaba (Fidesz) hangsúlyozta, amikor a kormány korábban bevezette a katát, akkor azt egyetlen baloldali frakció sem támogatta.
Sebők Éva (Momentum) kijelentette, hogy kilencven nap egy tisztességes szoftveres átállásra nem elegendő.
Komjáthi Imre (MSZP) azt állította, hogy a kormánypártokat nem érdekli a magyar emberek sora.
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) azt mondta, a Fidesz elutasította a multicégek arányos és a közteherviselés felé mutató adóztatását, a magyar kis- és közepes vállalkozásokat azonban "megszorítják és szénné adóztatják".
Tordai Bence és Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusai arra kérték a kormánypárti képviselőket, hogy szólaljanak fel és magyarázzák meg, miért jó a törvénymódosítás.
Berki Sándor (Párbeszéd) szerint semmi szakmai nincs a javaslatban, és ha a kormánypártok megszavazzák a törvényt, megmutatják, hogy mire számíthatnak az emberek a következő években, megmutatják, milyen komolyan képesek beavatkozni az emberek életébe.
Az érdekképviseletek a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) egyes szabályainak ésszerűbbé tételét, továbbá új adónem bevezetését, és az áfamentesség bevételi határának megemelését javasolják az MTI-nek kedden küldött közleményeikben.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közleményében az új kata egyes részszabályainak ésszerűbbé tétele mellett az adónemből kiesők számára új adónemet javasol, valamint a szeptemberi határidő helyett január 1-jei bevezetést szorgalmaz. Megfontolásra javasolják, hogy az 50 ezer forintos havi adótétel mellett legyen 100 ezer forintos, választható adótétel a magasabb TB-ellátás érdekében, és hogy a katások eseti jelleggel üzleti ügyfeleket is kiszolgálhassanak.
A BKIK továbbá javasolja azt is, hogy a kormány kezdeményezzen tárgyalásokat az Európai Unióval a jelenleg 12 millió forintos alanyi áfamentesség felső határának 18 millió forintra emeléséről, hogy a megemelkedő kata határ ténylegesen kihasználható legyen.
Az IVSZ - Szövetség a digitális gazdaságért érdekképviselet közleményében a kata kivezetésének átütemezését sürgeti, továbbá javasolja az atipikus foglalkoztatási formákra is alkalmazható rugalmas adózási módot.
Közleményében az IVSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyszerűsített adózás lehetőségének szűkítése a digitális munkaerő elvándorlását okozza. A szövetség az informatikai szakemberek tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében új adónemet javasol a kata átalakítása kapcsán.
Az IVSZ szerint szükség van egy olyan adónemre is, amely egyszerű szabályok mentén stabil és kiszámítható, alacsony belépési küszöb mellett támogatja az atipikus munkavégzést.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elsietettnek, a kisadózókra nézve méltatlannak tartja a kata módosításáról szóló törvényjavaslatot, és további egyeztetéseket javasol az érintettekkel. Ez magába foglalja az esetleges kivezetés dátumának kitolását és az érintett kisvállalkozói kör további jogszerű és mérsékelt adózási lehetőségének megteremtését, beleértve az adóteher növekedését is.
(MTI)
Míg az ellenzéki politikusok a nép között álltak ki a kisvállalkozókért, Orbán ócska csicskái a parlament falai között bujkáltak. Fotósorozatunk a katatörvény elleni tiltakozásról. Egyre nagyobb az ellenállás Orbán és csicskabandája legújabb agymenésével szemben. Több százezer embert tenne munkanélkülivé a vámpírkormány. "A kormány megint azon a kényszerpályán van, amelynek alapját a miniszterelnök rakta le, és amely szerint mindig az ellenkezőjét mondják, amit a többség képvisel."Orbán csicskái gyáván bujkálnak a katások elől, az ellenzék a kisvállalkozók pártján áll - FOTÓK
Blokád alá vették a Margit hidat a katatörvény ellen tüntetők
MSZP: a kormány nem akarja megadóztatni a multicégeket, de "szénné szívatja" a katásokat