Már az őszi hideg megérkezése előtt elkezdődhet a koronavírus-járvány második hulláma.
Vége a nyár látszólagos kegyelmi időszakának, nyakunkon a járvány. Még a hivatalosan bevallott statisztikák szerint is egyre durvul a koronavírus helyzet Magyarországon. Napról napra több fertőzöttet találnak.
Könnyen lehet, hogy valóban a sokat emlegetett második hullám elején vagyunk. Most már kezdhetünk aggódni - mondta Nepusz Tamás bioinformatikus a Népszavának.
Ha így folytatódik, akkor néhány héten belül ott tarthatunk, mint márciusban. A szakértő szerint viszont valószínűtlen, hogy még egyszer úgy bezárkózna az ország. A gazdaság ismételt leállítása katasztrofális helyzethez vezetne egy olyan szinten elszegényedett társadalomban, mint a magyar. Az iskolai tanévkezdés is bizonytalan, a kormánynak pedig nincsen valódi megoldása. De a különbség nem csak ebben rejlik az első és a második hullám között.
A koronavírus tünetei sokszor nehezen különböztethetők meg az influenza és a nátha tüneteitől.
A második hullám merőben más lesz, mint az előző volt. Amikor Európát elérte a koronavírus, az influenzajárvány már lecsengőben volt. Az őszi hónapokban azonban jó eséllyel ismét jelentkezni fog, és megjósolhatatlan, hogy a koronavírus, az influenza, valamint más, náthaszerű tüneteket produkáló fertőzések milyen hatással lesznek egymásra - figyelmeztetett Nepusz Tamás.
A koronavírus, az influenza-járvány és a téli időszakban jellemző más náthával járó betegségek együttes jelenléte óriási terhet ró majd az egészségügyre. A túlterhelt ellátórendszer nem fogja tudni elég gyorsan elkülöníteni a koronavírus fertőzötteket a többi betegtől. Már a mostani viszonylag nyugalmasabb időszakban is volt, hogy valakit napokig várattak a teszteléssel.
Ez egy idős, krónikus beteg esetében élet-halál kérdése lehet.
Fontos különbség még, hogy a fertőzés már nem egy-egy gócban jelentkezik. Tavasszal az állami kórházakban alakult ki járványgóc, ahonnan a vírus átkerült az idősek otthonaiba is. Most egyszerre sokkal több helyről is regisztrálhatnak fertőzötteket. Sajnálatos módon a kormány nem hozza nyilvánosságra, hogy melyik megyében pontosan hány fertőzött van, így nehéz pontosabb képet kapni a valós helyzetről.