A TAO pénzeket is számos megválaszolatlan kérdés övezi, de az egyik legérdekesebb, hogy mégis milyen összeg megy el a látványsportokra államkassza helyett?
Elsőként fontos tisztázni, hogy pontosan mit is jelent a TAO-rendszer.
Ennek az állami programnak az a lényege, hogy a nagyobb cégek, vállalatok, mint a MOL vagy a SZERENCSJÁTÉK ZRT., az adójuk egy bizonyos százalékát nem az államkasszába fizetik, hanem különböző látványsportokat támogatnak belőle. Kézilabdát, kosárlabdát, vízilabdát, röplabdát, de legfőképpen focit.
Mióta ez a megosztó rendszer beindult, azóta összesen 658 milliárd forint került a sportklubokhoz. Az államkassza helyett.
2011 óta egyértelműen a magyar labdarúgásba feccelték a legtöbb TAO-pénzt, ez 275 milliárd forintot takar. A második helyet a kézilabda zsebelte be 150 milliárd forinttal, harmadik helyen pedig a kosárlabda áll, ennek esetében 96 milliárd forintról beszélhetünk.
A részletes információkat a 24.hu szerezte meg azokból a válaszokból, amelyeket a hat kedvezményezett sportág szövetsége adott a lap kérdésére.
Ennek a 658 milliárd forintnak a 80%-át klubok kapták, ami 537,1 milliárd forintot jelent, míg a szövetségek számlájára már "csak" 121,3 milliárd került, ezek közül a legtöbbnek a Csányi Sándor elnökölte Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) örülhet, ők az indulás óta 72,6 milliárdot szereztek a TAO-rendszeren keresztül.
Bár a teljes összeg több, mint 40%-a a futballnak jutott, tavaly már majdnem ugyanannyit áldoztak kézilabdára is a társasági adójukból a cégek.
A legutóbbi támogatási időszakban ugyanis a foci 25, 4 milliárdnyi támogatás kapott, a kézilabda pedig szorosan mögötte 22,6 milliárdot. Valószínűleg ezek a számok tovább fognak nőni, ami azért történhet meg, mert "a klubok egy adott támogatási időszakra adják le pályázatukat, ám ezt – az előírások betartásával – meghosszabbíttathatják. Ezután egészen az új határidőig hívhatnak le a pályázatban megjelölt célra pénzt, az ekkor beérkező összegekkel pedig utólag korrigálják az adatokat." - olvasható a 24.hu oldalán.
Az Orbán Viktor vezette fideszes kormány tavaly meggondolta magát.
Egyetlen miniszterelnökünk ugyanis tavaly karácsony után egy nappal, mindenkit megbotránkoztatva úgy döntött, a TAO-rendszerben felhasználható összeget évi 50 milliárd forintban maximalizálja. Nem sokáig tartott ez a gondolat, hiszen laza egy hónap múlva már másképp látta a helyzetet Orbán, a határozatban lévő összeget 125 milliárdra módosították. Végülis, csak kevés lett volna az az 50 milliárd forint a látványsportokra, nem igaz?
A rendszer fő kedvezményezette, Felcsút is bizonyítja a további gyarapodást.
Tudniillik, a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány 2011 óta így már 24,9 milliárd forintot szerzett a cégektől. A legutóbbi támogatási időszakra ugyan még "csak" 1 milliárd 972 millió forintot írtak jóvá, a "2017/2018-as támogatási időszakban felhasznált összeg 9 milliárd forint fölé emelkedett, miután a helyi egyesület és akadémia mögött álló, sztárjátékosok kinevelésével még adós, de legújabban egy impozáns sportcsarnokkal gazdagodó alapítvány utólag növelte sportfejlesztési programjának értékét."
A fő támogatók pedig ki mások lehetnének, mint a korrupt Mészáros Lőrinc és haveri társasága, de azt se felejtsük el, hogy a miniszterelnök apjának kőbányászati cége is jókora összeggel támogatja a kisfia által 2006-ban létrehozott alapítványt. Utóbbi A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány taotámogatása évente (milliárd forint) névre hallgat.
Ugyan első helyen a futball áll, szorosan mögötte pedig a kézilabda, de a többi látványsport sem panaszkodhat.