Házi őrizetbe vágták Kínában a debreceniek tiltakozását kiváltó akkumulátorgyárat építő cég vezetőit
Nincs itt semmi látnivaló, a káoszkormány mindig biztos kézzel választja ki a legjobb befektetőket.
A debreceni akkumulátorfólia-gyárat építő Semcorp két tulajdonosa házi őrizetbe került Kínában, mert az ottani hatóságok gyanúja szerint titokban külföldre akarták vinni saját cégük tőkéjét. A hírek szerint 1,4 milliárd dollárt, jelenlegi árfolyamon mintegy 520 milliárd forintot csatornáztak ki a Semcorp Csoportból. A magyar külügy szerint viszont ez nem okoz fennakadást – írta meg a 24.hu.
A kínai hatóságok nyomozást indítottak a Debrecenben akkumulátorfólia-gyárat építő Semcorp Advanced Materials Group alapító-tulajdonosai ellen, és házi őrizetbe helyezték Paul Xiaoming Lee-t és Tony Xiaohua Li-t. A Kínában zajló vizsgálatról Magyarországon eddig nem jelentek meg hírek, az intézkedések hatásait azonban a Külgazdasági és Külügyminisztérium már korábban vizsgálhatta. A tárca sajtófőosztálya a portál a nyomozás magyarországi következményeit firtató kérdéseire ugyan nem válaszolt, azt azonban közölte, hogy a vállalattól kapott információk szerint nincs fennakadás a debreceni építkezésben.
A cég 2020-ban állapodott meg a magyar kormánnyal, hogy Debrecenben, a Déli Gazdasági Övezetben építi fel az első európai gyárát, amely képes lesz arra, hogy a világ teljes szeparátorfólia-szükségletének tíz százalékát előállítsa. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2021-ben azt mondta, hogy 2022 második felére befejeződik az építkezés, amelyhez a magyar kormány 13 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást adott. Sőt Szijjártó tavaly tavasszal már azt is beharangozta, tárgyalnak arról, hogy a cég duplázza meg a beruházást. Ha ez megtörténik, a kormány is hajlandó lesz további nagyösszegű támogatást nyújtani a bővítéshez.
Önfeladás, hogy a kormányzat akkumulátorgyártó nagyhatalommá tenné az országot
A debreceniek nem kérnek a kínai akkumulátorgyárból - jelentette ki a DK helyi országgyűlési képviselője a CATL akkumulátorgyár építéséről tartott önkormányzati lakossági fórumon elhangzottakkal kapcsolatban. Az LMP szerint egy ilyen horderejű döntés nem hozható meg a helyiek akaratával szemben.
A kormány kockára teszi az ország vízkincsét és gyermekeink jövőjét
Az LMP szerint a kormány kockára teszi Magyarország vízkincsét azzal, hogy akkumulátorgyártó nagyhatalmat akar csinálni Magyarországból.
Párbeszéd: a kormány ne támogassa a környezetkárosító beruházásokat
Szabó Rebeka szerint kabinet rendszeresen nyilvánít kiemelt beruházássá olyan befektetéseket, amelyek "nagy erőkkel teszik tönkre" a környezetet. A képviselő példaként említette az akkumulátorgyárakat, illetve az állami költségvetésből épülő Balaton-parti gigaberuházásokat.