Az utóbbi évek teleit figyelembe véve ez ma már szinte mesének tűnik.
Nosztalgikus hangvételű bejegyzésben idézte fel az Országos Meteorológiai Szolgálat a közösségi oldalán, hogy nem olyan rég még a januári bőséges csapadék nem esőt és pocsolyákat jelentett, mint most.
Kereken 20 évvel ezelőtt ezekben a januári napokban élhettük át a 2000-es évek egyik leghavasabb időszakát - jó néhány kollégánk is bőven gyermekkorát töltötte ekkor. Ahogy a frontanalíziseken is látható, 2003. január 5. és január 10. között három mediterrán ciklon haladt el hazánk közelében (kétnapos periódusokban követve egymást), mindegyik közel országos havazást okozott, és vastag hótakaró alakult ki gyakorlatilag az egész országban: január 10-én nagy területen 20-45 cm között mérték a hóvastagságot, lokálisan ennél több is esett.
- áll a posztban.
Most, amikor az év azzal kezdődött, hogy egyik melegrekord dőlt meg a másik után, nehéz elhinni, hogy nem volt olyan rég, amikor nem csak képeslapokon és karácsonyi filmekben láttunk havas tájat. Pedig a túl enyhe idő az évnek ebben az időszakában kifejezetten káros mezőgazdasági szempontból.
De a klímaváltozásnak köszönhetően hozzá kell szoknunk minden évszakban az átlaghőmérséklet emelkedéséhez, ami miatt a század végére az Alföld teljes egészében száraz terület lehet, és számítani kell arra is, hogy jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma is, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre.
Nincs láthatáron komolyabb lehűlés, a túl enyhe idő kifejezetten káros mezőgazdasági szempontból
Bár január eleje szokott a statisztikák szerint az év leghidegebb időszaka lenni, 2023 tavaszias idővel és melegrekordokkal kezdődött, és komolyabb lehűlés a következő 8-10 napban sem várható. Márpedig a túl enyhe idő az évnek ebben az időszakában kifejezetten káros mezőgazdasági szempontból - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közölt agrometeorológiai elemzésében.
Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon
Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre - írta keddi cikkében a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően című szakportál.
Kiszáradás fenyegeti az országot a következő évtizedekben egy kutatás szerint
Kiszáradás fenyegeti Magyarországot a következő évtizedekben, ha nem sikerül megállítani a klímaváltozást - közölték az ELTE kutatói az MTI-vel kedden.