Schmuck Erzsébet társelnök az aláírásgyűjtés egyik helyszínén, a budapesti Nyugati téren hétfőn azt mondta: céljuk, hogy az emberek hozzájárulása nélkül sehol se lehessen akkumulátorgyárat építeni, azaz Magyarország ne váljon akkumulátorgyarmattá.
Az LMP petíciót indított az akkumulátorgyárak Magyarországra telepítése ellen.
Schmuck Erzsébet társelnök az aláírásgyűjtés egyik helyszínén, a budapesti Nyugati téren hétfőn azt mondta: céljuk, hogy az emberek hozzájárulása nélkül sehol se lehessen akkumulátorgyárat építeni, azaz Magyarország ne váljon akkumulátorgyarmattá.
Emlékeztetett: pártja országos népszavazást kezdeményezett, de addig sem akarnak tétlenkedni, amíg kérdésüket jóváhagyja a választási bizottság.
A kormány már több éve "építgeti a tervét" arról, hogy az ország hídszerepet töltsön be a nyugati autógyárak és a keleti akkugyártók között. Magyarország akku- és szárazelem-termelési értéke már 2020-ban a második legnagyobb volt az unióban - ismertette -, mára pedig a nyersanyagtermelésen kívül minden gyártási fázis jelen van az országban.
A keleti gyárak piacot nyernek azzal, ha egy uniós tagállamban építenek új üzemet - hangsúlyozta. Magyarországon a munkaerő is olcsó a számukra, és úgy látszik, van elég termőföld is - jelentette ki a politikus, sérelmezve, hogy például Debrecenben több mint 200 hektárt foglal el az ipari park, ráadásul annak jelentős része magas aranykorona-értékű föld.
Szerinte a leépült környezetvédelmi intézményrendszer miatt is vonzó lehet az ország a keleti gyártóknak.
Kanász-Nagy Máté frakcióvezető-helyettes arról beszélt: kezdeményezésükre kedden összeül az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága is, hogy megvitassa a kérdést. Reményét fejezte ki, hogy az energiaügyi, valamint a külgazdasági és külügyminiszternek lesz elég bátorsága ahhoz, hogy részt vegyen az ülésen.
Fotóink a helyszínről:
Össze sem hasonlítható a fideszpropaganda által példaként hozott német akkugyár a debreceni gigaüzemmel
Más méretek, más lépték, más lehetőségek, más terhelés. És mindegyik összehasonlításból mi jövünk ki rosszabbul.
Ahogy Banglades sem ruhagyártó nagyhatalom, Magyarország sem lesz akkumulátorgyártó nagyhatalom
Kivonná a kormány a területrendezési szabályok alól az épülő akkumulátorgyárakat. Az LMP közérdekű adatigényléssel fordul a kormányhoz, hogy megtudja, milyen megállapodást kötött a kabinet a CATL kínai akkumulátorgyártó céggel.
Helyi népszavazást kezdeményezett a Momentum a debreceni akkumulátorgyár ügyében
Meggyőződésünk, hogy egy ekkora beruházás nem lehetséges a helyiek bevonása és megkérdezése nélkül. Több mint kétszázezer ember jövőjéről nem dönthetnek zárt ajtók mögött - indokolt a Momentum.