A kulturális dolgozók (könyvtárosok, múzeumok, művelődési házak alkalmazottai) nehéz helyzetbe kerültek. A Fidesz-kormány pedig csak bizonytalanságban tartja őket.
12 ezer kulturális dolgozót tartanak bizonytalanságban Orbánék
A szakszervezetek szerint akár a munkavállalók 20 százaléka is dönthet úgy, hogy nem akar november elsejétől új munkaszabályok mellett dolgozni, hanem másik állást vállal.
A héten kiderül, hogy kik fogadják el a minisztérium ultimátumát, és kik váltanak szakmát a kormány egyoldalú döntése miatt.
A Népszava szerint a törvény szövege nem egyértelmű, és nem készült el a végrehajtási rendelete, ami miatt munkajogászok és az ágazat szakszervezete szerint is hátrány érheti a munkavállalókat.
A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének (KKDSZ) elnöke, Dobrovits Orsolya a lapnak elmondta, nagy a bizonytalanság, hiszen nem lehet tudni, hogy a kormány hosszú távon több digitális szakembert akar-e foglalkoztatni, vagy a mostani létszámban szükség lesz régészekre, történész-múzeológusokra. Pedig ezek jelentős tényezők lennének egy ilyen nagy döntés meghozatalában.
Munkajogászok is úgy vélik, hogy a törvény tele van vitatható pontokkal
A törvény értelmezéséhez az Embertelenségi minisztérium kiadott egy háttéranyagot. De annak már a bevezetőjében is ez áll: „jelen dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, arra bíróság vagy más hatóság előtt bizonyítékként hivatkozni nem lehet”. Úgy tűnik a minisztériumnál is tisztában vannak azzal, milyen átláthatatlan törvényt alkottak. De nem akarnak segíteni a dolgozókon, inkább felkészülnek az esetleges perekre.
Aki elfogadja az új szabályokat, annak november elseje után 15 nappal kell megkapni a pontos munkaköri leírást. Ha nincs szerencséje, akkor akár át is tehetik másik intézménybe, vagy teljesen más munkaidőben foglalkoztatják, mint most.