Nem véletlen, hogy a Fővárosi Közgyűlés a közelmúltban elutasította a szakrendelők államosítását.
Az oktatásügy esete is jól példázza, hogy az erőltetett államosítás nem megoldás egy rendszerszintű problémára
- írta közleményében Dr. Szelényi Zoltán, az MSZP egészségügyi kabinetének vezetője.
A szakpolitikus szerint a fenntartóváltás csak mélyítette a már amúgy is súlyos problémákat a köznevelésben. Nincs ez másként az egészségügyi rendszerben sem. A kórházak 10 évvel ezelőtti államosításának a hosszú várólisták, a fokozatosan leépülő infrastruktúra, az elavuló eszközök és a nagyon komoly szakemberhiány lett a következménye. Országos szinten az egészségügyi rendszer erős forráshiánnyal küzd és súlyosan alulfinanszírozott.
Az MSZP-s szakember szerint azonban ezzel szemben az önkormányzatok által működtetett szakrendelők idáig többségében jól működtek, a fenntartó önkormányzatok – pártállástól függetlenül – mindig kiemelt figyelmet szenteltek ezeknek az egészségügyi intézményeknek. Nem véletlen, hogy a Fővárosi Közgyűlés a közelmúltban elutasította a szakrendelők államosítását.
A kérdéskör olyannyira visszatetszést keltett az emberekben, hogy a különböző budapesti kerületekben még a Fidesz képviselői sem képviselnek egységes álláspontot ebben az ügyben. A fideszesek között vannak, akik egyszerűen nem álltak ki a javaslat mellett és tartózkodnak, de vannak olyanok is, akik egyenesen ellene szavaztak.
Azt hallani azonban, hogy a kormány mindezek ellenére nem hajlandó elállni a javaslat véghezvitelétől. Fontos tehát, hogy közösen kiálljunk a szakrendelők államosítása ellen!
- írta Dr. Szelényi Zoltán.
Hivatalosan is nemet mondott a szakrendelők államosítására a főváros
Karácsony Gergelyék nem kérnek abból, hogy a járóbeteg-ellátás is úgy járjon, mint a közoktatás, amit évekkel ezelőtt szintén elvettek az önkormányzatoktól, és most látjuk, milyen állapotban vannak.
Állami irányítás alá kerülnek már a szakrendelők is
Erre már tényleg nehéz mit mondani: A Fidesz szerint azért volt fontos elvenni a szakrendelőket az ellenzéktől, mert azok oltásellenesek.
Átfogó egészségügyi reformra van szükség az MSZP szerint
Az egészségügy, az oktatás és a szociális ellátórendszer a jóléti állam három legfontosabb alappillére. Éppen ezért szomorú látni, hogy ezen a három területen vannak a legsúlyosabb problémák ma Magyarországon.