Karácsony Gergelyék nem kérnek abból, hogy a járóbeteg-ellátás is úgy járjon, mint a közoktatás, amit évekkel ezelőtt szintén elvettek az önkormányzatoktól, és most látjuk, milyen állapotban vannak.
A Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag úgy döntött, nem támogatja, hogy a főváros, a fővárosi kerületek és az agglomeráció járóbeteg-szakellátása kötelezően állami feladattá váljon.
Az eredetileg Havasi Gábor egészségügyi tanácsnok, fővárosi képviselő által jegyzett javaslathoz Karácsony Gergely főpolgármester módosító javaslatot nyújtott be, amely szerint a közgyűlés szükségesnek tartja, hogy a járóbeteg-szakellátás állami kézbe kerüléséről a feladatot ellátó helyi önkormányzat dönthessen. A főpolgármester módosító javaslatát az előterjesztő befogadta és a közgyűlés is egyhangúlag támogatta.
A közgyűlés felkérte a főpolgármestert, tájékoztassa a döntésről az egészségügyért felelős minisztert.
Kinyilvánította a közgyűlés azt is: szükségesnek tartja, hogy az Egészséges Budapest Programnak (EBP) a kerületi önkormányzatok alap- és járóbeteg-ellátás fejlesztését célzó 2022-2023-as forrásainak biztosításáról a kormány mielőbb intézkedjen, egyben felkérték a főpolgármestert, erről is tájékoztassa a minisztert.
A vitában a képviselők egyetértettek abban, nem akarják átadni a szakrendelőket az államnak és abban is, mindent meg kell tenni, hogy az önkormányzatok által működtetett szakrendelők önkormányzati irányítás alatt maradjanak.
Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint a kérdés nem közvetlenül a közgyűlés hatáskörébe tartozik, inkább politika.
Pikó András (Momentum) józsefvárosi polgármester azonban azzal érvelt, hogy a szakrendelők átvétele esetén a szakorvosok tömegesen lépnek majd át a magénegészségügybe. V. Naszályi Márta (Párbeszéd) I. kerületi polgármester pedig azt emelte ki, felelős városvezetőként amellett kell kiállniuk, hogy ne csökkenjen a helyben lakók egészségügyi ellátásának színvonala.
Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) úgy érvelt: a baloldal vont ki többszáz milliárd forintot az egészségügyből, és a Fidesz-KDNP-kormány indította el az EBP-t az egészségügyi ellátás javításáért.
Soproni Tamás (Momentum) terézvárosi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az EBP-t nem a kormány adta, hanem Budapest harcolta ki az atlétikai világbajnokság támogatásáért.
(MTI)
A magyar egészségügy a covid alatt a szakadék szélére került, és most lépett egyet előre
Az ország különböző pontjain fekvő kórházakban dolgozó ápolók, orvosok és szakemberek szerint jelenleg úgy tűnik, hogy csak romlani fog a helyzet a folyamatos elvándorlás okozta munkaerőhiány miatt.
Párbeszéd: ne államosítsák az önkormányzatok járóbeteg-szakrendelőit!
Ez a lépés így nem segítene a krónikus orvoshiányon, még tovább rontja majd a helyzetet - jelentette ki Szabó Tímea.
Budapest nemet mond a szakrendelők államosítására
Újabb támadás az önkormányzatok ellen! Az iskolák és a kórházak után a kormány a szakrendelőket is elvenné az önkormányzatoktól, ami később a szakrendelők leépítéséhez, akár a bezárásukhoz is vezethet.