Körkérdésünkre az ellenzéki pártok és politikusok egységesen szólították fel a Fidesz-kormányt arra, a tanévkezdés kapcsán ne vegye félvállról a járvány második hullámát.
Mint arról korábban már beszámoltunk, Orbánék nem készültek B tervvel a tanévkezdésre. Az egyetlen forgatókönyv az, hogy normális menetben fog elkezdődni szeptemberben az oktatás. Mindez annak ellenére, hogy a szakemberek őszre jósolják a járvány második hullámát, ami könnyen elsöpörheti a tanévkezdést. Orbánék mégsem készítettek vészforgatókönyvet, és a digitális oktatást sem fejlesztették.
Nagy felháborodást keltett ez a hír szakértők, civilek és a pártok között is. Éppen ezért megkerestünk ellenzéki pártokat és független képviselőket. Arra voltunk kíváncsiak, mi a véleményük arról, hogy a Fidesz-kormánynak nincsen B terve.
Demokratikus Koalíció: A kormány nem hagyhatja újra cserben az iskolákat!
Arató Gergely, a DK oktatási szakpolitikusa szerint az nem képezi vita tárgyát, hogy ha szükséges, inkább maradjanak otthon a gyerekek, legyen szó az egész országról vagy egy-egy járványos területen lévő iskoláról. Ami nem mindegy, és amit sürgősen tisztázni kell, az a távoktatás-digitális oktatás hogyanja. Az a káosz ugyanis, ami március közepén a derült égből rászakadt a tanárokra, szülőkre, diákokra, még egyszer nem fordulhat elő. A kormány nem hagyhatja újra cserben az iskolákat, szülőket, diákokat, mint az első koronavírus-hullám idején.
MSZP: A kormány ismét cserben hagyja a családokat.
Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP országgyűlési képviselője úgy gondolja, az iskolakezdés évről-évre egyre nagyobb terhet jelent a szülők számára. Az Orbán-kormány azonban nem akar segíteni a magyar családokon. Ráadásul bizonytalanság van a családok körében, ugyanis nem tudják eldönteni, hogy vegyék-e meg az ünneplőt, a tornafelszerelést, stb. De abban is bizonytalanok, mindezt miből tudják megvásárolni. Mindemellett még arra is fel kell készülniük a családoknak, hogy a járvány miatt újra digitális tanrendet vezethetnek be, ami megint nagy kiadást ró a nyakukba. Ezért is követeli az MSZP, hogy vezessék be a 13. havi családi pótlékot.
A családok eladósítása, a kormány mellébeszélése helyett valódi megoldást kell nyújtani a családoknak.
Momentum: A Fidesz csak azzal foglalkozik, ami neki fontos.
A Momentum szerint már megszokhattuk, hogy a Fidesz azzal foglalkozik, abba öl energiát, ami neki fontos. Az oktatás már régóta nem prioritás számukra, sőt, a rombolásán dolgoznak.
Ezek alapján sajnos nem meglepő, hogy nem készítik fel az oktatás szereplőit egy esetleges második hullámra, egy esetleges döntést az utolsó (utáni) pillanatra hagyva.
Jobbik: A felkészülést nem lehet félvállról venni.
A Jobbik kérdésünkre közölte, hogy Magyarországon jelenleg az aktív fertőzöttek száma alacsonynak mondható és tendenciózusan állandó, így a szeptemberi normál iskolakezdést támogatják. Fönntartva ugyanakkor annak a lehetőségét, hogy amennyiben a járványhelyzet indokolja, akkor a tantermen kívüli digitális oktatásra, vagy ahol máshogy ez nem megoldható ott hibrid megoldásra térjen át a közoktatás. Fontos hangsúlyozni: a gyermekeknek szükségük van a kortárscsoportokra (március 13-a óta nem voltak közösségben), a családok pedig nem tudják újra hónapokig vállalni a digitális képzéssel járó többlet terheket.
Szél Bernadett: Jelentős csúszásban van a kormány.
Az ellenzéki országgyűlési képviselő szerint a kormánynak már el kellett volna készítenie egy iskolai járványügyi protokollt, ami a tanárok, diákok és szülők számára fogalmaz meg a járvány elleni védekezést segítő szabályokat. Ezeket az egészségügyi és oktatási szakmai, érdekvédelmi szervezetekkel közösen kellett volna kidolgozni. De mint tudjuk, álkonzultációkon kívül nem szokása egyeztetni a kormánynak a szakmával és az érintettekkel.
Szabó Szabolcs: Még egyszer nem ismétlődhet meg az, ami a tavasszal!
Csepel-Soroksár független országgyűlési képviselője, a Kulturális bizottság tagja szerint az, hogy jelenleg kedvező a koronavírus-helyzet Magyarországon, nem jelenti azt, hogy a kormánynak ne lenne dolga. Még egyszer nem ismétlődhet meg az, ami a tavasszal: hogy teljesen magukra hagyja az Orbán-kormány a diákokat, a pedagógusokat és a szülőket. Egyszerűen a lovak közé dobták a gyeplőt, és a maguk részéről ezzel le is tudták a tavaszi félévet.